101 1240 300x225 TAVA DA BÖREK

Gelinim Elif ,  beraber pisirdiğimiz tava böreğini yazmamı istedi.   Isapanaklısını ikram ettiğim arkadaşlar da istedi  tarifini.

101 1242 300x225 TAVA DA BÖREK

Aslın da ,en çok böyle kolay hazırlanan yemekler vermeliyim.. Gençlerin hiç zamanı yok ..  Böyle çabuk hazırlanan yemekler lazım onlara..

Bir kaç türlü hazırladım.. Ispanaklı peynirli olanı  pişirdim. Diğerlerini de dondurucuya kaldırdım.  Yağı çok az kullandım. Çünkü  hazır yufka çok fazla yağ çekmiyor. Onun için çok fazla  kullnmamak gerekir.

Böyle börek hazırlarken ; nasılsa uğraşılıyor . O zaman yufkayı fazla alıp bir kaç  malzeme ile değisik börekler hazırlayın dondurucu da  bekletin.   Gerektiğin de   çözdürmeden hafif ateş üzerin de pisirin.

101 1227 300x225 TAVA DA BÖREK

ispanakli peynirli

101 1228 300x225 TAVA DA BÖREK

MALZEMELER

ISPANAKLI PEYNİRLİ BÖREK İÇİN

1 ortaboy çorba kasesi   ayıklanmış doğranmış    ıspanak

1adet soğan, küçük doğranmış

2yemek kaşığı sıvıyağ veya zeytinyağı

tuz, karabiber

2-3 yemek kaşığı beyaz peynir , ufalanmış

1yumurta

Soğanı   bir tava da yüksek ateşte 1-2dk kavurun . Hemen ıspanakları  içine atın. Hızlıca  karıştırın 1-2 dk pişirin .Ateşten alın. Karabiber ekin . (Tuz için dikkatli olun peynir tuzlu olabilir.)  IlImaya bIrakın. peynir ve yumurtayı  ilave edip karıştırın.

KIYMALI ISPANAKLI  İÇİN

1çorba kasesi   ayıklanıp doğranmış ıpanak

1-2 yumurta kadar , kıma

1soğn , küçük   doğranmış

2yemek tereyağ

tuz ,karabiber,  kırmızı biber

1yumurta

Kıyma , soğan ve yağı  birlikte  bir tavada  kavurun. Tuz, karabiber, kırmızı biber ekin. Atesten aıin , Soğumaya bırakın.  yumurta ilave edip karıştırın.

PEYNIRLİ İÇİN

1küçük kase ufalanmış beyaz peynir

1yumurta

1/2kahve fıncanı süt

Bir miktar kıyılmış maydanoz

Bütün malzemeyi birlikte karıştırın. İsterseniz  ; bir miktar  rendelenmis kasar peyniri ilave edin.

HAZIRLANMASI

Bir tavayı hafifçe yağlayın. Bir yufkayi buruşturup  tavadan taşacak şekilde yayın. Üzerine hafifce zeytinyağı veya tereyağı  gezdirin.    Bir yufkayı dörde bölün, bir parçayı yine buruşturup tavaya yayın. Hazırlamış olduğunuz içlerden herhangi birini tavadaki  yufkanın üzerine yeterince  yayarak  yerleştirin. Kenarlara taşan yufkayı burusturup ortaya toplayın.  Yine hafifçe yağ gezdirin.

Hafif     ateş üzerin de tavayı ara sıra salayıp 5-10 dk veya kontrol ederek , kızarıncaya kadar pişirin. Bir tabak yardımı ile veya spatula ile çevirin tekrar  tavaya alın. 5-10 dk veya kızarıncaya kadar pisirin.

 

101 1230 300x225 TAVA DA BÖREK

Böyle çesitli  iç   malzeme ile  bir tabak üzerinde bir kaç türlü hazırlayın. Üzerine folyo kapatnı. dondurucuya kaldırın. Gerektiğin de  çözdürmeden   hafif ateşte pişirin.

Bu Yazıyı Paylaşın...
RSS 2.0 ile takip edebilirsiniz. Yaziya yorum yazabilir, veya geri izleme yapabilirsiniz.
Yorum Yazin