Kalbur  biliyorsunuz;bulgur ,buğday elemek için , un eleğinden  daha iri delikli   elek.. Tatlıya şekil vermek için,     hamur üzerinde yuvarlanır. Dolayısı ile bu adı  almış.. ” kalbura basti” diye bilinen tatlı yine ayni  tarz da şekillendirilir.

Bu tatlıyı ilk yaptığım zaman  14-15 yaşların da idim.. Çoğunu ne yazık ki kaybettiğim büyüklerime hem ögrettim, hem onlara defalarca yaptım.  O kadar çok kişiye ögrettimki; sayısını unuttum.

Kanal a canli yayinda hazirladigim kalbur tatlisi

Dedemin bulgur üretim yeri (Dink) vardı. Kalburlar özel mumlu  iplerle elde  yapılırdı.Rahmetli dedecğim  bana ozel bir kalbur yaptırmıştı,  sadece çok sevdiği bu tatlı için.

Tv   davet edildğim de  , yarışma yemeği yanın da çorba ve tatlı da yapmamı istediler. Eski tatları ortaya çıkarmak amaç, olunca  eski  bir tatlı yapmak istedim.

Yillardir bu tatlıyı  yapmamıştım. Hatta gelinim Elif ;  Tv ye    telefon edip ” aaa..    bize hiç yapmadı’ demek istemiş

Bir  gün önce ev de deneme yaptım. Sadece aklımda olan ölçüleri  ayarladım.  Kaybettiğim   sevdiklerim özellikle yine  sevgili Ablam Gülsen için göz yaşlarımı  tutamadım.

Bu tatlıyı  rad yoda duymustum. Saray aşçısı, sultan iöin ; bademli un  helvası yapmış .Sultan beğenmeyip geri yollamış… Aşçı  atmaya kıyamadığı  helvayı; kalbur üzerin de yuvarlayıp yağda kızartmış. Adını soran Sultana ” kalbur tatlısı” demiş.

Ne yazık ki  kalbur yok artık.  Evde plastik   süzgeç  üzerin de yuvarladım tatlıyı. Tv de  peynir kutusundan çıkan   plastik kapak   üzerin de yuvarladım. Rende uzerinde veya herhangi   şekil de bir   kap  ta aynı işi görebilir.

MALZEMELER

1,5 su bardağı su

2 yemek kaşığı  tereyağı

2yemek kaşığı  çok ince kıyılmış badem

1/2çay  kaşığı tuz

2yemek kaşığı  kıyılmış yeşil fıstık

Kızartmak için ayçicek yağı

ŞURUBU İÇİN

2su bardağı  toz şeker

1,5 su bardağı su

4-5 damla limon suyu

HAZIRLANMASI

Bir  tencere de    şekeri su ile karıştıp kaynatın . Limon suyu ilve edip ateşten alın. Soğumaya bırakın.

1,5 bardak su, tereyağı , badem, tuzu   bir tencere de   bir ,iki taşım kaynatın.   unu  ilave edip ,  hızla karıştırın.  Hamur hemen toplanacaktır..

Hamuru biraz soğumaya bırakın.  Hamurdan ceviz büyüklüğün de parçalara ayırın.

Sekilli bir kap  üzerin de  iki parmağınızla yuvarlayın.    Bir tava da yeterince ayçicek yağını  yakmadan kızdırın . Tavayı ateşten alın. Hamur parçalarını yağa dikkatle bırakın. Tavayı tekrar ateşe alın . Yüksek ateşte  hiç karıştirmadan    ;hamurlar hafif sertlesip pembeleşinceye kadar kızartın. Her parçayı  dikkatle  cevirin . Acik altin sarisi oluncaya kadar kızartın.

Kızaran hamurları  süzerek  yağdan alın. Soğuk şuruba bırakın. Şuruptan alıp servis tabağına  yerleştirin.    Üzerine  kIyılmış yeşil fıstık serpip    servis yapın.   AFİYET OLSUN!

RSS 2.0 ile takip edebilirsiniz. Yaziya yorum yazabilir, veya geri izleme yapabilirsiniz.
Yorum Yazin