Dünya artık çok küçük,iletişiim kolaylıkları, yabancı adetleri  Ülkemize  getirdi. ”CadIlar bayramI–Halloween day”   de bunlardan biri..

Ana okullarinda  kutluyorlar,cocuklar  çesit, çesit kıyafetler giyiyor ve şeker topluyorlar.. V.S.   Torunlarımda çok hoş kiyafetler giymişler. Hele en küçük   torunum  Derin, çok tatlı bir kabak olmuş.

Anneleri koca kabağı oymuş  ,içinde mum yakmışlar, bir kaç  gün sonra kabağı atacaklar.Olurmu ,yardımcı hanımla, ayıkladık . Tatlı  ,yemek tartlar pişirdik . Hepsini  sizinle paylasacağım.. Hatta gelinimin www.blogcuanne.com yazdıklarını  da.

Şaka mı, şeker mi?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bundan neredeyse dört sene önce Amerika’dan Türkiye’ye dönüş yaparken çok mutluydum. Ailemle bırak aynı şehirde, aynı zaman diliminde yaşayacak olmak bile yeterince cezbediciydi benim için.

Aklımı Amerika’da bırakan nadir şeylerden biri de Cadılar Bayramı (Halloween) idi. Amerika’daki yaklaşık 10 senelik maceramızın en eğlenceli zamanları bu günlerde girdiğimiz komik kostümler sayesindeydi. (Resimleri koyardım ama karizmayı fena çizebilir)

Tabii aslında çocukların eğlendiği bir olay bu Cadılar Bayramı. Hala Amerika’da yaşıyor olsaydık eğer, Deniz’in (ve yakında Derin’in de) en eğlendiği zamanlardan biri olacaktı Ekim sonu. Nitekim her sene 31 Ekim’de kutlanan bu festivalimsi eğlence sırasında çocukların heyecanla giyinmesi, kapı kapı dolaşıp şeker toplamaları, üstüne büyüklerin de komik kostümlere girmesi gerçekten görülmeye değerdi. (O zamanlar bu şekerlerin nasıl tüketileceğini düşünmüyordum!)

Etrafımızda bir kısmı Amerikalı yabancı ailelerin olması çocukların burada da Cadılar Bayramı zamanı kapı kapı dolaşıp “Trick or Treat?” diye sormalarına az da olsa imkan veriyor. Türkçeye “Şaka mı, şeker mi?” olarak çevrilebilen bu geleneği şöyle açıklıyor Mezun.com:

Trick or Treat: Cadılar Bayramı geleneklerinden biridir. Çocuklar kostümlerini giyip kapı kapı dolaşarak “trick-or-treat” derler. ‘Trick’ kelime olarak birisine oyun oynamaktır. ‘Treat’ ise şeker demektir. Bu sözlerle, çocuklar ev sahibine eğer şeker vermezse kendisine oyun oynayarak cezalandıracaklarını söylemek isterler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BAL KABAGI TATLISI

 

Kabak tatlısı az sekerli güzel olmuyor. şekeri  belli olmali . Ama fırında pişirilirse , şekersiz de güzel olur. Kabaklar çok pişirilse dağılır. Kabaklar  pişince dikkatle  şurubunu süzerek alın. Şekerli suyu , iyice koyulaşıncaya kadar   kaynatın. Kabakların üzerine gezdirin.

 

MALZEMELER

1kilo bal kabağı

3subardağı  şeker

6-7 adet karanfil

servis için kıyılmış ceviz içi ve tarçın

 

HAZIRLANMASI

Kabakların kabuklarını ,sert kısımlarını kesip atın. İstediğiniz şekilde doğrayın. Bir tencereye dizin.

Üzerlerine sekeri ve karanfilleri yayin. 20-25 dk bekletin.

Tencereyi kapağı  kapalı hafif ateşe alın. 15-20 kabaklar yumuşayıncaya  ve çiğ tadı kayboluncaya kadar pişrin. Kabakları  kevgirle alıp servis  kasesine yerleştirin. Tencere de kalan şurubu ,koyulaşıncaya kadar ,kaynatın. Ve kabakların üzerine gezdirin.

 

 

 

 

 

 

 

Servis yaparken ;yanında kıyılmış  ceviz ici ve tarçını  ayrı  kaseler de sofraya getirin. AFiYET OLSUN!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kategori: TATLILAR
RSS 2.0 ile takip edebilirsiniz. Yaziya yorum yazabilir, veya geri izleme yapabilirsiniz.
2 Yorum var
  1. Sema Dönbak diyor ki:

    Nursen ablacım tariflerden önce yazdığın metinler çok hoş bazan gülümsetiyor bazan öğretiyor bazanda öğretiyor ellerine sağlık……….

  2. nursendogan diyor ki:

    Sagol .. Semacim..

Yorum Yazin