Kumquat ; Her yerde önümüze çıkıyor artık. Mini oval portakalları olan ağaç..

Meyveleri tek dilimlik portakal . Dilimlerin içinde 2-3 çekirdek çıkıyor.. (toprağa dikin. Bakarsınız bir ağaca dönüşebilir!??)

Marketlerde meyveleri satılıyor( biraz pahalı..)  Bir paket aldım. Reçel yaptım. Çok güzel bir tadı var,çok hafif acımtrak -ekşi bir tadı var.

Reçel  değil aslında tatlı gibi .  Narin kabuğu nefis…

Yıllar önce ; Rahmetli babacımın bir arkadaşı, (yanlış hatırlamıyorsam, Adana’nın seçkin ailelerinden “Yeğenağa”ların bahçesiolması lazım) Kalifornia’ dan fidesini alıp,portakal bahçesinde yetiştirmiş. Babama  vermiş ” Bunu   şekerciler kullanıyor” demiş.

Ben tüm ,tüm reçelini yapmıştım. Biraz acı olmuştu. (internet olsaydı!!! tarifini alırdım!. O zaman ne olduğunu kimse bilmezdi ) Şimdi anlıyorum; galiba çekirdekleri acılaştırdı.

Reçeli veya tatlısı , çok basit hemen oluyor. Tatlı ve tartlara çok yakışıyor.

Amerikada çok sevilen ‘,Qinoa ‘ ( bir tahıl  çeşidi) almıştım. Çeşitli denemeler yapıyorum. Biraz uzun pişirmek gerekiyor. Sütle pişirdim. Üzerine bu reçelden  koydum biraz. Çok güzeldi ama , doğrusu ben bizim aşurelik buğdayı tercih ederdim.Yulaf veya pirinçle de güzel olacağını düşünüyorum.  Değişik bir lezzet..

REÇEL İÇİN

10 adet Kumquat

2su bardağı  toz şeker

2,5  su bardağı su

mercimek tanesi kadar limon tuzu

HAZIRLANMASI

Meyveleri sıcak su ile yıkayın. Dilimleyin. Büyük meyveleri  5-6 dilim, küçükleri 3-4 dilim gibi,keskin bir bıçakla doğrayın.

Bir tencereye alın. Üzerine şeker ve suyu ilave edin. Hafif ateşte , 30dk kadar pişirin. Meyveler şefaf ve şurubu yoğun olmalı. Limon tuzunu ilave edin. Bir-iki taşım kaynatın ve ateşten alın.

Meyvelerin sulu,susuz oluşlarına göre ; şurubu sulu olabilir. 1tatlı kaşığı reçeli bir tabağa koyun. Soğutun. çok sulu görünüyorsa ,yarım bardak kadar şeker ilave edin. bir -iki taşım kaynatın. Ateşten alın.   10dk. dinlendirin. Küçük kavanozlara doldurun. Kavanozlar ağız kısmında 1 cmç kalıncaya kadar dolmalı. Kapaklarını sıkıca kapatın. Bir havlu üzerine ters çevirip soğumaya bırakın.

Kategori: RECELLER
RSS 2.0 ile takip edebilirsiniz. Yaziya yorum yazabilir, veya geri izleme yapabilirsiniz.
2 Yorum var
  1. fatma diyor ki:

    Sevgili nursen hanım bu kumquat ile bizim bildigimiz turunc aynı familyadanmıdır ozellıklerı aynımıdır yanı turuncun genc fidandan olan meyvesimidir yoksa cok farklı bir meyvemıdir emekleriniz ve yardımlarınız ıcın tesekkurler

  2. nursendogan diyor ki:

    Kumquat ,turuncgillerden tadi portakal gibi,meyvebin ici tek dilim portakal . recel veya tatli olarak tuketmek daha guzel.
    Agaclari elde etmek icin turunc fidanlarina asi yapiliyor.

Yorum Yazin