SDC11518 300x168 KURU BİBERLİ YOĞURT

Yıllardır yaptığım (oğlumun .çok sevdiği  üzerinde sarımsak ve kırmızı biber veya yeşil biber  olan, süzme veya yoğun yoğurt. Şu sıralar da  restorant ve meyhaneler de  sevilen bir meze olmuş.  Kurutulmuş biberle  yapılınca ilginç geliyor. Taze biber olmayınca kullanmışlar galiba.

Sadece pul  biberle de hazırlamak ve aynı lezzeti bulmak  mümkün. (  Ülkemize  yeni girmiş yemekler , ilgi görse de. klasik yemekler daha çok seviliyor . Ben yıllardır  bunu görüyorum.)

SDC11517 300x168 KURU BİBERLİ YOĞURT

Ben yoğurdu kendim taze sütle yaptığım için ,yoğurt doğal olarak sulanıyor. Yoğurt kasesinin  üzerine bir tülbent parçası yerleştiriyorum. Bir kaç kez tülbenti  alıp sıkıyorum. Tekrar yerleştiriyorum.  süzülmüş yoğurt gibi oluyor.

Bu mezeyi hazırlarken  çok katı süzme yoğurt kullanırsanız; yoğurdu biraz su ilave edip çırpıp  biraz yumuşatın.

SDC11516 300x168 KURU BİBERLİ YOĞURT

Bir kaç şekil de göstermeye çalıştım. Komşum, çok özel kurutulmuş Urfa biberi verdi, onunla, taze kırmızı biberle ve taze sarımsakla hazırladım.  Sarımsağı yoğurda karıştırabilirsiniz veya ince, ince doğrayıp üzerine serpebilirsiniz. Yoğurt oda sıcaklığın da olmalı.

 

HAZIRLANMASI

1 küçük kase dolusu orta yoğunlukta yoğurdu,  istediğinize bağlı  1-2 diş ezilmiş sarımsak ve biraz tuzla karıştırın . Bir servis tabağına alın.

1-2 kuru kırmızı biber veya 1-2 çorba kaşığı dolusu kıyılmış kırmızı biberi , 2 çorba kaşığı zeytinyağı veya tereyağı ile bir tava da 1dk. kadar orta ateşte tutun.

 

SDC11525 300x168 KURU BİBERLİ YOĞURT

Arzunuza göre  ince kesilmiş sarımsak ilave edin. Hemen ateşten alın. Servis tabağına aldığınız yoğurdun üzerine yayın , servis yapın.

SDC11520 300x168 KURU BİBERLİ YOĞURT

 

Taze kırmızı biberleri kızarttım. Taze kıyılmış sarımsakla servis edilen tabak.

SDC11522 300x168 KURU BİBERLİ YOĞURT

 

– Kıyılmıış taze kırmızı biber, sarımsaklı yoğurt üzerin de servis edilen tabak.

RSS 2.0 ile takip edebilirsiniz. Yaziya yorum yazabilir, veya geri izleme yapabilirsiniz.
Yorum Yazin

Blue Captcha Image
Refresh

*