"Enter"a basıp içeriğe geçin

NEDEN BULGUR?

 

Bilindiği gibi; Ülkemizin her bölgesin de ‘bulgur’ özelikle Güney ve Güneydoğuda hemen, hemen her yemekte bulgur kullanılır.

Büyük şehirlere göçenler ; köylerinde bolca tüketikleri ‘bulguru” yeni tadlar ve fast foodla tanışınca, tüketmez olmuştur.

Oysa son yıllarda ; sağlıklı yiyecekler peşindeki yabancı vakıflar ve kuruluşlar,( OLDWAYS &EXCHANGE TRUST,    HARVARD SCHOOL OF PUPLIC HEALTY) gibi . Bulgur ve çestili tahıllara büyük önem veriyor, bol sebze ve zeytinyağı ile hazırlanan Akdeniz beslenme tarzını önermektedirler..

Her gün yeni bir faydası  keşfedilen  bulgur,   Radyasyondan etkilenmiyen   tek yiyecek… Uzun yıllar saklanabilir..Obezite, şeker , ve kanserden koruyucu olduğu biliniyor.

Bulgur reçeteleri Dünya da en fazla bizim Ülkemiz de .. Zengin kültür birikimi bu reçeteleri daha da fazlalaştıryor.

Dedem Adana da  de ilk modern bulgur değirmeni “DİNK” kuran kişidir. Dayım hala fabrika tarzında aynı  işi sürdürmektedir.

 Anneannemin mevsimmine göre çesitli otlar ve sebzelerle hazırladığı bulgur yemeklerini çocukluğumdan beri ilgi ile izlemiştim.

Çok küçük yaşta  tanıştığım bu tadlardan, yola çıkarak ,yüzlerce deneme sonucun da, modern ve klasik bulgur yemekleri hazırladım.

Özellikle Amerika da bulgur reçeteleri  istekleri , oldukça fazla. Naslı pişirileceğini  bilmiyorlar.Bir kaç reçetem www.sunnyladmills.com  da yayımlandı.  Bana gelen isteklerden  yola çıkarak   bir kitap hazırladım. Şimdilik sadece Türkçe yayımladı. Umarım İngilizce baskısı ile daha çok kişiye  ulaşma şansım olur. https://www.nursendogan.com/2013/09/bulgurun-halleri-kitabimiz-kitapcilarda-ve-online-satista/436706

 Tariflerimi paylaşmaktan  büyük mutluluk duyuyorum. Çok  büyük emek verdiğim tariflerim ,  Umarım Türk mutfağıı tanıtmakta az da olsa bir katkı sağlar..

Sizde, bulgur hakkında bilgi ve önerilerinizi ,benimle paylaşırmısınız lütfen.. TEŞEKKÜRLER