"Enter"a basıp içeriğe geçin

BASİT ET KÖFTE HAZIRLAMAK

Ülkemizde  , eti  daha çok  köfte  olarak çok tüketiyoruz   . Evde köfte varsa;  yemek hazırlamak daha kolaylaşıyor.. Donmuş olsa da ; bir tavaya birkaç köfte alın , üzerine bir kapak kapatın. Bir kaç dk. hafif ateşte  buzları çözülür , sonra kapağı  açın.  Köfteleri  istediğiniz kıvama gelinceye kadar pişirin. Kapağını açmasanız ,köfteler sulanır lezzet kaybı olur. Yanında salata , belki makarna, pilav veya   ekmek arası ..10 -dakikada  hazır yemek. Birde domates rendesi veya 2 kaşık salça ile sos yaparsanız. daha da lezzetli olur köfteleriniz.

Ayrıca köftelerle çeşitli sebzelerle de yemekler yapabilirsiniz.

Tabii marketler de hazır köfteler satılıyor, büyük kolaylık.  Ama ben kıymayı kendim hazırlamalıyım. İçin de ne olduğunu bilirim.   Değil mi? Hele bir de çocuklar söz konusu ise mutlaka  vakit yaratın, siz hazırlayın veya güvendiğiniz birine hazırlatın.

Mesela bir defa da  bolca hazırlayın. Belki biraz vakit alır ama ,sonra siz rahat edersiniz.

MALZEMELER

1 kg dana veya koyun kıyma Veya yarı dana yarı koyun kıyma

2 dilim ekmek ,tam buğday tercih edin

2 adet kuru soğan

1 kaşığı  varsa pekmez hatta çok ekşi  olmayan nar şurubu  veya 1 çay kaşığı şeker

1 tatlı kaşığı karabiber

1 çay kaşığı kimyon ,isteğe bağlı

1 tatlı  kaşığı  tuz

 1 tatlı kaşığı  biber salçası  veya pul biber

101_0501

HAZIRLANMASI

Ekmek dilimlerinin  sert kenar kısımlarını alın.   Hafifçe su ile ıslatıp ufalayın. Soğanı rendeleyin.  Kıymayı geniş bir kaba alın. Üzerine tuz, karabiber, pul biber. ekmek içi,  rendelenmiş soğanı , pekmez  veya şekeri ilave edip, iyice karıştırın ve yoğurun.

Hazırladığınız kıymadan istediğiniz boy da parçalar alıp, yuvarlayın  oval veya yuvarlak köfteler yapın.

Bir  parça şefaf folyo  serin . Üzerine köfteleri dizin. folyoyu üzerlerine katlayın. İsterseniz aleminyum folyoya da sarıp dondurucuya kaldırın.

101_0504