"Enter"a basıp içeriğe geçin

BİBERİYELİ TAVUK IZGARA

 

ALLAH  kulları  için otlar yarattı.Herbirinin içine bir şifa kattı. İnsan eli ile 70 derde deva dağıttı.

Biberiyenin de faydaları saymakla bitmiyor.     Antik çağlar da bir dal biberiyeyi göğüslerin de  nazara karşı   taşırlarmiş…

Dana, koyun, kuzu, hindi ve tavuk etlerin de , salatalar da, hatta tatlılar da  kullanabilirsiniz.

Baharatları  ilk sefer de  çok az kullanırım.  Acaba yakışırmı, severlermi?  Biberiye tavuk et yemeklerine çok yakışıyor bana göre.

Biberiye aktarlar da kurutulmuş olarak satılıyor. Genellikle bahce , parklar da çit olarak görürsünüz.  Herhal de bir- iki dal kesmeniz pek sorun olmaz sanırım.

Bahçemize bir kök biberiye ekmistik , kocaman oldu. Bir kaç dal kesiyorum.   Mangala bir kaç dal  atıyorum, hem marinatta kullanıyorum , hem de etleri dallara geçiriyorum.. Gercekten güzel oluyor.

MALZEMELER

Arzu ettiğiniz kadar tavuk göğüs eti veya but kısımları

MARİNATI

1 yemek kaşığı yoğurt

1yemek kaşığı zeytinyağı

1çay kaşığı  toz zencefil veya taze zencefil , rendelenmiş

1/2 şar çay kaşığı tuz, pul biber, karabiber, ince kıyılmış kuru veya taze biberiye, kekik

1tatlı kaşığı  bal

Garnitür için domates , biber

HAZIRLANMASI

Bütün marinat malzemesini bir kasede çırpın.   Tavuk etlerini   ; eğer ızgara da yapacaksanız;  Avuç büyüklüğün de açarak doğrayın. Şişlere veya biberiye dallarına dizecekseniz kuş başı doğrayın.

Doğradığınız etlerin her tarafina değecek şekil de marinata karıştırın. Kasenin üzerine şefaf folyo örtüp buz dolabına kaldırın. En az  4-5 saat veya bir gün önceden hazırlayın.

Biberiye dallarını  şiş  olacak gibi   temizleyin.   Tavuk etlerini   kuş  başı  yaptıysanız  bu dallara dizin.  Parça yaptıysanız  ızgaraya dizin.   Domates ve biberleri de dallara veya şişlere dizin.

Fırın ızgarasın da , elektrikli izgarada  pisirin. Mangal  da pişiricekseniz ; Ateş çok alevli olmasın. Bir kaç dal biberiyeyi ateşe önceden atabilirsiniz . Etleri çevire, çevire yakmadan iyice pişirin. Tavuk etleri     mutlaka iyi pişmeli..  Domatesleri  ve biberleri de pişirin. Sıcak servis yapın101_0427