"Enter"a basıp içeriğe geçin

HUMUS

humus

Humus ‘u daha çok  kış aylarında yaparım, tahin biraz ağır olur sıcak günlerde.

Humus  dip tarzında , meze  olarak servis edildiği gibi, kokteylerde kanape olabilir.   Küçük ekmek dilimleri üzerinde veya  ekmeğe önce biraz humus sürdükten  sonra  üzerinde    füme somon, pastırma dilimleri ile de servis  yapabilirsiniz. Sıcak  veya soğuk servis edilebilir. Sıcak serviste kızgın tereyağı ve bir miktar çam fıstığı  veya pastırma , sucuk dilimleri çok yakışır.

Malzemeleri

1 su bardağı haşlanmış  nohut

1/2 su bardağı tahin

1 limon suyu

1 tatlı kaşığı kimyon, tuz

1-2 çorba kaşığı zeytinyağı

Üzeri için

sumak, pul biber , maydanoz

2 çorba kaşığı tereyağı veya  zeytinyağı

HAZIRLANMASI

İyi  haşlanmış  nohudu  biraz sulu  sıcak ,sıcak bir blendra alın . Üzerine tahin , limon suyu,tuz, kimyon, 2-3 zeytinyağı ilave edin . Hepsini  iyice karıştırın . Çok katı olur ve  karıştırmakta zor olursa,bir miktar  daha sıcak nohut haşlama  suyundan ekleyin.   Tadına bakın gerekirse biraz daha limon suyu  katın. Kıvamı koyu yoğurt gibi olmalı.

Servis tabağına alın. Üzerine zeytinyağı gezdirin. Sumak, kimyon,pul biber serpin.

Tereyağı ile servis yapacaksanız. Humus tabağını sıcak  tutun.Veya bir tavada hafifçe ısıtın. Sonra servis tabağına alın. Tereyağını yakmadan kızdırın , isterseniz biraz  pul biber ilave edin  Sıcak humusun üzerine gezdirin.

Humusun  değişik servis şekilleri.

1–Bir kaç dilim pastırmayı     1 kaşık   tereyağında    bir kaç dakika  kızartın sıcak humusun üzerinde servis yapın.

2– Bir iki yemek kaşığı dolma fıstığını veya yeşil fıstığı, yakmadan   bir kaşık   tereyağında  yakmadan hafifçe kızartın ve humusun üzerine gezdirin.

Afiyet olsun!