"Enter"a basıp içeriğe geçin

KARAMELLİ DONDURMA

101_0544En sevdiğim  karadut ve  Karamelli  dondurma. İçin de karamel parçacıkları olursa  tadına doyulmaz!

Bu tarif   sade karamel. bir gün  ‘ Bademli karamelli’ yaparız .  birlikte.

Daha önce söylediğim gibi benim yaptığım dondurmalar da krema kullanmıyorum.   Siz isterseniz 1 küçük paket krema da katabilirsiniz süte. Kremalı    tabii ki   daha lezzetli oluyor..  https://www.nursendogan.com/2013/06/video-dondurma-tarifi-melek-star-tv/ Bu proğram da göstermeye vakit kalmadı. Ama çekim sonrası paylaşılamdı . Özellikle Melek ve diğer misafir Dr yasemin hanım çok başarılı buldular.

MALZEMELER

1litre süt

1su bardağı seker

2 tatlı kaşığı  toz sahlep

1fiske tuz

101_0542

HAZIRLANMASI

Sahlebi süte karıştırın bir kenar da 10-15 dk. bekletin.

Bir tencere de  şekeri ocağa koyun. Hiç karıştırrmadan  eriyinciye  ve altın  rengi oluncaya kadar  orta ateşte eritin. Ateşi söndürün.

Serviste kullanmak için şekilli parçalar yapmak için;   Bir parça yağlı kağıt,üzerine  kaşıkla biraz  sıcak karamel yayın.       Soğumaya    bırakın.

Bu arada sütü çok dikkatlice sıcak karamelin üzerine dökün.  Karamel çok sıcak olduğu için sıçrama yapar.  Sonra sahlepli sütü de ekleyin. Tekrar ateşe alın . Karıştıra, karıştıra 5 dk pişirin. Bu arada karamel donar  ve zor erir . Sabırlı olun.  Ateşten alın. Karıştırmaya devam edin. Soğutun.

Mümkünse genişce bir kaba  boşaltın. Dondurucuya yerleştirin.

30 dk  sonra  dondurucudan alıp çatal veya bir el blendrı  ile çırpın.

Bu işlemi bir kaç kez tekrar edin. dondurma yeterli esnekliğe gelince bir kapalı kutuda bekletin.

101_0546

Servis ten önce 3-5 dk dışarı da bekletip , dondurma kaselerine doldurun.  Yağlı kağıda  yaydığınız karamel parçalarını dikkatle alıp dondurmayı süsleyin.

Ayrica  küçük ,küçü kırdığınız  karamel parcalarını son karıştırma da dondurmaya katabilirsiniz.