"Enter"a basıp içeriğe geçin

SALÇALI BİFTEK

Genç dostlarımın yemek  yaparken zorlandıklarını görüyorum.  Onlara kolay yollar göstermek istiyorum.

Belki şefler kızacak ama , kurallara uymadan pişirdiğim olur yemeklerimi,  hepsi de güzel olur. Hemen, hemen 50-55 yıldır yemek yaparım, ve  büyüklerimi çok gözlemledim. Kendime göre kolay yollar buldum.  Biz ev hanımları şeflerden daha  yaratıcı yollar buluyoruz. Bir de acele doyurmanız gereken kalabalık  ailemiz varsa, daha da yaratıcı olabiliyoruz.

Bu tarifimi kurallara  uygun anlattım, ama, acele yemek hazırlamanız gerekiyorsa bu yolu da kullanmanız  mümkün.

 Daha önce        https://www.nursendogan.com/2009/06/etlerin-hazirlanmasi/  anlatmıştım. 

 Etler hazır olunca , yemek  pişirmek hiç zor değil. Kasabınızdan her zaman bir kaç pişirimlik et alın . Terbiye yapın. Genellikle  kaç parça pişiriyorsanız,ayrı ,ayrı paketleyin.   Dondurun .Vaktiniz varsa bir gün önce dondurucudan alın ,buzdolabında bekletin.  İşiniz acele olursa donmuş şekil de tencereye alın. Bütün malzemeyi etlerin üzerine yerleştirin,yarım bardak su ilave edip, tencerenin kapağını kapatın. Önce 1o dk hafif sonra orta ateşte  35-40 dk pişirin.

Eğer düdüklü tencere  kullanırsanız 20-25 dk  da et hem çözülür hemde pişer.  Sonra tarif ettiğim işlemleri yapın.

Yemeğiniz hiçte fena  olmayacaktır.

Daha önceden  eti terbiye etmedi iseniz, hiç olmasa bir soğanı rendeleyin ,bifteklerin here tarafına sürün 5- 6 dk. bekletin.

 

MALZEMELER 2 kişilik

4 parça biftek 

1 baş kuru soğan

1 havuç

2 domates

1 kereviz sapı, varsa

2 çorba kaşığı  sirke, veya kırmızı şarap

1 tatlı kaşığı  domates salçası

1 tatlı kaşığı  biber salçası veya pul biber

1 defne yaprağı

1 er  çay kaşığı  tuz, karabiber, şeker

1 tatlı kaşığı kekik varsa 1 dal taze kekik

1 tatlı kaşığı un

2 çorba  kaşığı zeytinyağı 

1 çorba kaşığı tereyağı 

  

 

HAZIRLANASI

 Sebzeleri ayıklayın,  kabaca  doğrayın.

Zeytinyağını bir tencere de yakmadan ısıtın. Ateşi yükseltin. Biftekleri  Hafifçe  unlayın ,tavaya yerleştirin. Her iki yüzünü 1-2 dk kızartın. Bir

 

tabağa alın.

  

  Aynı tencere de önce soğanı   ve salçaları   1-2 dk çevirin. Havuç ,domates, defne yaprağı karabiberi , kekiği  katın. Sebzelerin üzerine kızarttığınız biftekleri dizin. 1 bardak  kaynar su , sirke veya şarabı ekleyin.   Tencerenin kapağını kapatın . Ateşi çok hafife alın. 40-, 50dk. pişmeye bırakın.( Düdüklü tencerede 15-20dk. da pişer)

Ateşten almadan tuz ve şekeri ekleyin. Etleri parçalamadan sebzelerden ayırıp ,   bir servis tabağına  alın.  Sebzeleri bir süzgece alın. Hafifçe ezerek   süzün. 

 

 Tereyağını   ilave edin ve etlerin üzerine gezdirin.   Patates püresi veya sade pilavla servis yapın.

 

 

 

 

PATATES PÜRESİ

 

 İki kişi için  

2 büyükçe patatesin kabuğunu soyup  ,doğrayın. 2  bardak su  ve 1 çay kaşığı  ile yumuşayıncaya kadar  pişirin.  1 yemek kaşığı  kadar tereyağı   ilave edin.  Bir püre ezici veya el blendrı ile  çırparak ezin.  

 

AFİYET OLSUN!