"Enter"a basıp içeriğe geçin

VANİLYALI DONDURMA

 

Sadece dondurma yiyerek yaşayabilirim! o kadar severim… .,Çok çeşitli dondurma var piyasa  da.. Doğrusunu isterseniz hepsi  çok lezzetli ama ne yazık  ki  bol, bol  krema ve bir takım kimyasallar var  içlerin de;  Krema nereye girse çok iyi de.. Diyetisyenler aman haa uzak durun! diyorlar…   Biz de az yağlı  veya yağsız  az şekerli   dondurmalar yaparız…https://www.nursendogan.com/2013/06/video-dondurma-tarifi-melek-star-tv/

Bizim hiç kimse de olmayan  SAHLEB imiz  var ya… Sıcak , soğuk, son yıllar da kahveli bile içilir oldu.

Bir- iki bardak sütün içine  biraz sahlep ,şeker , vanilya , sakız  veya çeşitli aromalar .. Artık her şey bulunuyor marketler de.

 

Veya    Eminönün de,   dondurma yapmak için  ne ararsanız  var.Bayılıyorum oralar da gezmeye.. Her şeyin tadına bakmaya,insanların çeşitliliğine..

Çoçukluğum da   tertemiz yüzlü beyaz sakallı  ALİ AMCA  ;evimizin önüne ; sabah erkenden,    dondurma  arabasını    getirir;   Büyük bir tahta varilde buz  , ortasın da kalaylı derin bir bakır kova, içinde sahlepli süt.

Süt kabının ağzını kollu bir kapakla kapatır, Kabın etrafın da ki,buzların üzerine de ,avuç,avuç iri  tuz  serper ki buzlar çabuk erimesin.  Başlar çevirmeye ..Döndüre, döndüre sütü dondurur. Sonra uzun  kalaylı  bakır  spatulasını  alır , kovanın kenarın da ki , donmuş  sütleri ortaya alır. Tekrar, tekrar  yapardı aynı işlemi…

Büyük sabırsızlıkla başın da bekleriz.. Bize sabırlı olmamızı söyler bir yandan. Hatta kovayı çevirmemize izin verirdi. Ve  henüz donmuş, buz, parçacıklı dondurma külahta… oooohh.. bizden mutlusu yok!

Bu  basit dondurma tarifini ile  çok çeşitli dondurmalar yapabilirsiniz.  Bundan sonra dondurma tarifleri için hep bu tarif üzerinden vermek istiyorum. Çünkü çok hafif  dediğim gibi kremasız, yumurtasız .  Daha kremalı isterseniz ellbete bol yağlı süt veya  bir miktar krema katabilirsiniz.

En iyi dondurma keçi sütü ile olur. Bulabilirseniz mutlaka kullanın.

Dondurmanızın özlü olmasını isterseniz , donduktan  sonra çrıpma işini çok iyi yapmalısınız.

https://www.nursendogan.com/2012/04/dondurma-yapimi/ BURADAN VİDEOLAR DA İZLEMEK MÜMKÜN.

MALZEMELER

1  litre süt

1 su bardağı  şeker ( siz isterseniz daha az şeker kulllanın.)

2 tatlı kaşığı  sahlep

bir fiske  tuz, (çok az)

1tatlı kaşığı vanilya

HAZIRLANMASI

Sütü çelik bir tencereye alın; içine sahlep , şeker, tuzu karıştırın. 10 -15 dakika dinlenmeye bırakın. İçindeki sahlebin iyice şişmesini sağlayın.

Tencereyi orta  ısıda ki ateşe alın.Telle karıştıra, karıştıra kaynatın. Kaynadıktan sonra 1-2 dk daha ateşte tutun.  Tencereyi ateşten alın. Vanilyayı ilave edin.Soğutun, bir çırpıcı  ile  köpürtün. Dondurma makinanız varsa,   içine doldurup makinayı çalıştırın.Dondurma hazır olunca ,    bir kaba alın , kapağını  kapatın. buzluğa kaldırın.

Normal  dondurucu da yapacaksanız;  köpürtüğünüz sahlebli sütü çelik bir  tencere veya kaseye doldurun.  Ağzını  kapatıp derin dondurucuya kaldırın.

30dk sonra dondurucudan çıkarıp  bir çırpıcı ile veya bir çatalla çırpın. Tekrar dondurucuya  kaldırın.

İşlemi bir kaç kez tekrarlayın. Çırpma işini bir el mixseri yapabilirsiniz.   İyice donması için en az 4 saat derin dondurucu da bekletin.

Servisten 10 dk önce  dondurucudan  çıkarın.   Servis kaselerine doldurun. Yeşil fıstık, fındık veya arzu ettiğiniz  şeklide  süsleyip  servis yapın.

0

6 Yorum

 1. yılmaz

  merhaba blogunuzu yeni keşfettim,tarifleriniz mükemmel gözüküyor
  tebrikler…
  yalnız bu tarifinizde ki tuz biraz aklımı karıştırdı
  yani tatlı ve tuzlu bir arada nasıl bir etki yaratacak diye
  ve tuz atılması şart mıdır?
  içine tuz atmasak herhangi bir sıkıntı doğurur mu
  teşekkürler

 2. Tabii ki şart değil. Tuz tatlıların tadını daha iyi ortaya çıkarır.

 3. yılmaz

  merhaba bu tarifinizi yaptım çok başarılı buldum
  deneme amacıyla tuz atmadan uyuladım
  tadı güzeldi ama sanırım tuz olmadığından zamanla dondukça tadı azalmaya başladı
  teşekkürler

 4. Yarim kilo süt için 1 su bardağı şeker iyi oluyor. Süt donunca şekeri az olur. Tabii tuz etkili oluyor bütün tatlılar da.

 5. pınar

  Vanilyanın kullanım aşamasını yazmamışsınız

 6. Hemen düzelteceğim teşekkürler!Tencereyi ateşten alınca ilave ederseniz vanilya kokusu daha fazla hisedilir.

Bu yazı yorumlara kapalı.