"Enter"a basıp içeriğe geçin

KİŞ VE TART HAMURU—-1

101_0492

Kiş , tart hamuru  ; orjinalinde yumurta , kabartma tozu kullanmazlar. Bazı tatlı  çeşitlerinde yumurta  var. Bazı çeşitlerinde krema olabiliyor.    Siz  hangisini severseniz onu yapın.

Ben yüzlerce kez tart veya kiş pişirdim; en çok bu tarz hamuru kullandım.  Bu hamurda   yumurta ve  yoğurt var. Böyle daha  gevrek  daha az yağlı   oluyor. Bizim damak tadımıza  da  daha uygun.

Meyveli tartlarda da bu şekilde şekersiz hamurdan yapın. Üzerine katacağınız meyve ve şeker  yeterli olacaktır.

MALZEMELER

2 su bardağı un

100 gr tereyağı veya margarin

1 yumurta

2 çorba kaşığı yoğurt

1 çay kaşığı  kabartma tozu

1çay kaşığı tuz

101_0489

HAZIRLANMASI

Unu , tuz ve kabartma tozu birlikte eleyin .Ortasını havuz gibi açın.

Oda  sıcaklığında ki tereyağı, yoğurt, ve yumurtayı koyun. Bir çatalla karıştırın. Unu ortaya alın. Faza  hırpalamadan toplayıp  hamur yapın.

Hamuru 10-15 dk dinlendirin. Hamuru  yağlı kağıt veya şeffaf folyo üzerine yerleştirin. Üzerine de folyo veya yağlı kağıt yerleştirin. Kağıdın üzerinden merdane ile 1 cm. kalınlığında

açın. Üzerinde ki kağıdı alın. Altta kağıt yardımı ile yağlanmış kalıba  yerleştirin. Kenarlarını yükseltin.     Arzu ettiğiniz gibi kullanın.

Not. Bu  hamurdan 3o cm çapında  fırın kabı için 2 adet oluyor. Hamurun yarısını hafif yası şekilde buzdolabı poşetine yerleştirin. Derin dondurucuda saklayın. Gerektiğinde oda sıcaklığında bekletin 10dk sonra kullanabilirsiniz.