"Enter"a basıp içeriğe geçin

PEYNİR SALATASI

101_0627

Peynir  vazgeçilmez yiyeceğimiz, kalsiyum kaynağı!.. Aldığımız peynirlerin tatları bozulur nasıl saklayacağımızı bilemeyiz.

Ben hep küçük kapalı kutular da olanı almaya çalışırım,  kutu açılınca hava  ile temas ediyor ve tadı  bozuluyor.

Ev de salamura yapılan peynirleri de korumak için bol tuz kullanılmak zorun da. Fazla tuzlu istemiyoruz. Yani peynir, anladığım kadarı  ile her evde sorun!? Tadı bozulan peynir makarna ve börekte  de iyi olmuyor.

Taze kaşarı da küçük vakumlu olanları almak daha uygun.  Eski kaşar daha kuru olduğu için fazla sorun çıkarmaz. Ama kurumaması için kağıt havluya sarın.

Teneke kutuda aldığınız peynirden bir parça çıkardığınızda  , kalan peynirin suyu azalıyor.Üzerine  peyniri kapatacak kadar su ekleyin kapağını  kapalı tutun.

Beyaz sert peyniri  küçük küpler şeklin de kesin , bir kavanoza  yerleştirin. Üzerine örtecek kadar zeytinyağı doldurun. isterseniz , kekik,pul biber  ekleyin .

Kahvaltılar da veya salatalarınız da  kullanın. Peynirin üzerinde ki yağı salatlar da kullanın. Veya tekrar  içine peynir  koyun.   Buz dolabına koymanıza gerek yok. Yalnız peynirler tamamen yağın içinde olmalı.                 101_0628

Peynir yumuşak ise   elinizle ufalayın , kekik, kimyon, pul biber biraz kimyon  ve  istediğiniz ölçüde zeytinyağı ilave edin. Karıştırın, bir kavanoza doldurun.   Buzdolabına kaldırın.  Zeytinyağı soğukta donabilir.  Dolaptan aldığınız da 2 dk. sonra çözülür.

PEYNİR SALATASI

Ufalanmış peynirden 1-2 kaşık peynir alın,  Bir domatesi küçük, küçük doğrayın, maydanoz ,nane varsa dereotu, yeşil ve kırmızı biberleri , doğrayın, peynire katın.   Arzu ederseniz küçük doğranmış salatalık  ilave edin.  Meze gibi, kahvaltılar da  servis yapın. yanın da krakerlerle  çay saatlerin de iyi seçenek olabilir.

Küp kestiğiniz peynirleri yine; salatalık, domates dilimleri ile servis yapın.

Afiyet olsun!