"Enter"a basıp içeriğe geçin

TAS KEBABLI KARNIYARIK

 

Karnıyarık yapmak için patlıcanları yağda kızartmak lazım. Hepimiz kızartmadan kaçınıyoruz.  Ama yine de lezzet için yapıyoruz.

Bu tarif edeceğim yöntem de hem, kızarmış gibi ,hem değil, çok az yağda , tencerenin kapağını  kapatıp   kızartıyorum. Hiç yağ çekmeden  kızarıp yumuşuyor patlıcanlar.

Kuşbaşı  etle de kıymalı karnı yarıktan  daha hafif oluyor.. Deneyin. Ben patlıcanları  suda bekletmiyorum. Patlıcanı  sertleştiriyor bana göre. Patlıcan yemeklerine  mutlaka biraz şeker   serperim.Şeker acısı varsa alır.

Bu yemekte Adana patlıcanı kullandım. Adana patlıcanı serttir. Hemen ne kadar pişirirseniz de dağılmaz ve diğer patlıcan türlerinden daha lezzetlidir.

 

 

MALZEMESİ  4 kisilik

8  adet küçük patlıcan (Adana) veya kemer

2 adet domates

1 yeşil ve kırmızı biber

1 adet kuru soğan

250 gr küçük kuşbaşı doğranmış  dana veya kuzu eti

1/2 su bardağı ay çiçek yağı

2 yemek kaşığı  tereyağı

1 er çay kaşığı  tuz şeker , karabiber, pul biber

1 çorba kalığı domates salçası

1/2 bardak su

 

HAZIRLANMASI

Patlıcanların saplarını 2-3 cm bırakıp kesin. Sapı ve kabuklarını alacalı soyun . Soğan biberleri  ve 1 domatesi küçük, küçük doğrayın. 1 Domatesi ikiye bölün. Dilim, dilim kesin.

Bir  kısa kenarlı bir tencereye  ay çiçek yağını  alın , hafif ateşe koyun.

Soyduğunuz patlıcanları tencereye dizin. Hafifçe tuz serpin. Tencerenin kapağını kapatın. Her 3-4 dk. ta patlıcanları çevirip her

 

tarafının  kızarmasını sağlayın. Patlıcanların yumuşadığına emin olduğunuz da  Ateşi söndürün. Patlıcanları  kağıt havlu üzerine alın.

Tencere de yağ varsa dökün. Aynı tencereye tereyağını alın, yakmadan kızdırın. Etleri içine atıp  karıştıra, karıştırıp 3-4 dk kızartın.  Soğan ve biberleri ilave edin. 3-4 dk sonra domates  ve yarım bardak sıcak su ilave edip hafif ateşte etler yumuşayıncaya ve suyunu çekinceye kadar pişirin.Tuz, şeker,biberi ilave edin. Karıştırın. Ateşten alın.

 

 

Patlıcanları ya bir fırın kabına veya  kısa kenarlı tencereye dizin.Bir kaşıkla hafifçe  açın.  Pişmiş tas kebaptan yeterince doldurun. Her patlıcanın üzerine bir dilim domates yerleştirin.

10474450_10101787359244698_2655406267192435830_n

1 Yemek kaşığı domates salçasını 1/2 bardak su ile karıştırıp. yemeğin üzerine gezdirin. 180 Derecede ısıtılmış fırın da 20-25 dk. pişirin.   Veya tencere de kapağını kapatıp hafif ateşte pişirin.