"Enter"a basıp içeriğe geçin

VİŞNE PELTESİ

101_0674

Pelteye Güney de, ‘PALUZA’ denir.  Özellikle pekmezi sulandırıp pişirirler. İçine  varsa, ceviz  katarlar ve üzerine tarçın  serperler.

Çocukluğum da  Anneannem habersiz gelen misafire ; paluza pişirdi. Kahveler içilinceye kadar paluza soğur ve   ikram ederdi.

Hele,yoğun bir kokusu olan koyu kırmızı erikten yapılan şurup ve pelte inanılmaz lezzetli olurdu.

Yaz meyvelerinden yaptıkları şurupları da , özellikle Ramazan da yaparlardı.    Bu çok hafif  tatlıyı yapın sizde.Jöle yerine geçer. (jölenin neden yapıldığından emin olmayanlara iyi bir seçenek) şekerini az kullanın veya diyet şekerle pişirin.Soğuk ,soğuk Sahur da bile tüketebilirsiniz.

Malzemesi 4 kisilik

1 Su bardağı   ayıklanmış  vişne

1 bardak su

1 bardak şeker (veya daha az , siz ayarlayın)

1 yemek kaşığı  nişasta ( patates. mısır, buğday nişastası , hangisi varsa)

HAZIRLANMASI

Vişneleri su ve şekerle , bir tencere de 5- 10 dk kaynatın. Nişastayı biraz su   ile  yavaş , yavaş karıştırın. Kaynayan vişneye ilave edin.   5-10 dk daha pişirin. Ateşten alın.   Kaseleri biraz su ile çalkalayın.

( ters çevirmek isterseniz kolaylıkla çıkar) Islak kaselere pelteyi paylaştırın. Soğumaya bırakın.

İsterseniz aynı kase de veya kaseyi ters çevirip düz tabakta  servis yapın.

101_0681

SÜTLÜ  PELTE

1 bardak süt,1 yemek kaşığı nişasta ve yarım su bardağı şekeri karıştırın. 5-10 dk pişirin. Servis kaselerini su ile çalkalayın, muhallebiyi kaselere paylaştırın.

101_0670

Soğuması için 10-15 dk bekletin.   Üzerlerine   isterseniz birkaç tane ayıklanmış vişne  koyun. Onun üzerine vişne peltesini paylaştırın. Soğumaya bırakın.    En az  2 saat buz dolabın da tutun.  İsterseniz aynı kase de    servis yapın veya kaseleri düz bir tabağa ters çevirin. Varsa  vişne şurubu veya reçel suyundan 1-2 kaşık üzerilerine gezdirin.

AFIYET OLSUN!

101_0677