"Enter"a basıp içeriğe geçin

VİŞNE REÇELİ

101_0673

 

 

 

 

 

 

 

Pazarlar vişne dolu bu sıralada.. Reçel yapmasam olmaz! Yalnız reçelmi? ! .. Hadi  pelte yap, hadi  komposto yap  . Kendimi  tutamadım… Vişneden ne yapılarsa..https://www.nursendogan.com/2012/11/kestane-pureli-peynirli-cikolata-mus-taze-zencefilli-visneli-sos-ile/ gün boyunca vişnelerle  uğraştım durdum.. Çok ta guzeldi. bir yandan da atıştırdım..   tabii..Vişne Surubunu  da yaptım.  Cheese keklerin  üzerine sos yaparım.

Biraz salata sosuna katarım.

Ramazan da bol buzlu misafirlere ikram ettim çok beğendiler.. Nostaljiler yasandı, ‘ayy ne güzeldi  çocuklumuz’ diye uzun, uzun konuştuk..

Torunlarım için  şekersiz komposto   kaynattım. Ateşten aldıktan sonra balla tadlandırdım. Kırmızı limonta  diye severek içtiler.

Yaylada vişne ağaçlarımız vardı, Ağaç  üzerinde kurumaya başlamış vişneleri toplayıp yemek  büyük zevkti ..

 

İlk okula gittiĞim zaman okulun önünde; kuru vişne satarlardı. Kuru vişneyi aksamdan suda bekletirler . Vişneler yumusar , kağıt küllahlar içinde satın alır yerdik.  Ne güzel doğal  yiyeceklerdi.

Annem kuru vişne hoşafı yapardı.. Özellikle Ramazan da,pilavIn yanIn da mutlaka hoŞaf olurdu..

IranlI komsularim vardi Adanada;  çok güzel ‘vişne reçelli pilav’  yaparlardı. Pişirince bana mutlaka bir tabak getirilerdi.. Evet yalnış söylemedim. Vişne reçelli ve et kofteli pilav! Çok güzel oluyor. Bir gün yapar anlatırım..

 

Vişnelerin çekirdeklerini çıkaran alet kullandım .  , Elimle hafif bastırıca  da çıkıyordu çekirdekleri.

 

 

 

 

MALZEMELER

1kilo  viŞne, (ayIklanInca  bir salata kasesi dolusu oldu)

1,5 kilo toz seker , ( aynI kase ile 1,5 kase kadar)

nohut tanesi kadar limon tuzu veya bir limon suyu

HAZIRLANMASI

Vişneleri ;yıkayın , süzün.     Saplarını, çekirdeklerini çıkarın,  Reçeli pişireceğiniz tencereye alın. Üzerine şekeri dökün. 5-6 saat bekletin. Vişneler suyunu salsın.   Tencereyi ateşe koyun.  Karıştırın,tencerenin dibine çok şeker erisin.  Vişneler bütün suyunu salıp tekrar çekinceye ve şurup koyulaşıncaya  kadar orta ateşte pişirin. Vişnelerin görüntüsü parlak  olmalı. Limon tuzu veya  suyunu ilave edin. Varsa köpükleri alın .Ateşi söndürün.

15, 20 dk sonra receli kavanozlara doldurun,  kapaklarini sikica kapatin. Bir  havlu uzerine dikkatle ters cevirin. Sogumaya bırakın. Kavanozlar soğurken ; bir -iki kez ters yüz edin  ki.. vişne taneleri şurup icin de orantılı dursun.    Afiyet olsun!