"Enter"a basıp içeriğe geçin

ZENCEFİL REÇELİ

101_0755

Toz veya kuru şekilsiz zencefil hep vardı  aktarlarda, yalnız kış ayların da , soğuk algınlığın da kullanırlırdı. Şimdi diğer ülkelerde de oldugu gibi ; artık bütün    taze zencefil bütün marketler de ,pazarlar da  var.

Faydası  sayılamayacak kadar çok olan  zencefil son yıllar da kafelerde limonataya  bile girdi.

Ben özellikle tavuk yemeklerine , iç pilav , dolmalar da lohusa şerbetin de yani ,Adana da söylelendiği gibi ,kaynarda kullanırdım. Şimdi taze rendelenmiş te kullanıyorum. Daha yoğun ,daha güzel oluyor.  Yakında çokça tariflerini verceğim dondurmada inanılmaz güzel oldu!

Zencefil reçeli veya şurup içinde zencefil ,yabancı markalar da     satılıyor marketler de .(tabii pahalı)  Oysa 1,5 TL ye bir parça aldım, bol şuruplu  reçel pişirdim.     Bol şurublu  yapmamin sebebi;  şurubunu daha çok kullanıyorum.

Surubundan1-2tatlı k çaya , limonataya  bitki çaylarınıza, pastalara,  salata  ve  et ,tavuk yemeklerind e  ve  kokteyler de  kullanabilirsiniz.

Bir parça ekmeğe çok az tereyağı  sürün , üzerine iki parça zencefil reçeli  nefissss.

Bu ölçü şekerle daha bol taneli istersniz 3-4 parça  taze zencefil kulllanın.

MALZEMELER

1 büyükçe parça taze zencefil

1kilo şeker

1nohut kadar limon tuzu, veya yarım limon suyu

HAZIRLANMASI

Zencefilin kabuğunu incecik  soyun . Istediğiniz şekilde  doğrayın . Bir tencerede   4 bardak su ile     15-20 dk pişirin. Şekeri ilave edin, karIştırın . Hafif ateşte    şurup koyulaşıncaya ve zencefil taneleri parlak bir renk alıncaya kadar  pişirin. ( Eğer taneler şefaf olmasa biraz sıcak su ekleyin)  Limon

101_0747tuzunu veya suyunu ilave edin. 1-2 taşım daha kaynatıp Ateşten alın.   10dk dinlendirin. Kavanozlara doldurun. Kapağını  kapatın, bir havlu üzerine ters çevirip soğumya bırakın.  AFIYET OLSUN!