"Enter"a basıp içeriğe geçin

ADANA KEBAP PARTİSİ

Her ADANAlı  mutlaka kebabın nasıl yapıldığını, lezzetini ,   nasıl  servis edildiğini az ,çok  bilmesi gerekir.. Ben de Adanalı olmam nedeni ile ,   kebabı  yazmasam olmayacaktı..  İstanbulun orta yerin de bahçeli   evin olursa , Ara, sıra   eşine , dostuna, çocuklarına,torunlarına  ADANA kebabı  yedirmek zorundasın..10632296_273988336144868_2141640164_s Google   bakın  Adanamıza nasıl bir  jest yapmış..10258746_10152176511833001_1156900935964222562_n Eşim ; İstanbul da    iyi  kebaplık eti   satın alma,  mangal yakma, domates , biberleri  pişirme  işlerini yaptıktan  sonra ,diğer işler bana kalıyor.. Evde kebap yaparken   illa ki, ünlü  ustaların kebabı gibi bir kebap yapacağız  ,   ustalarla yarışacağız, öyle  değil.. tabii.. Sonra her profesyonel  dahi, her zaman o tadı veremiyor.. Biz   ana malzemeleri bilelim  ve elimizden geleni yapalım değil mi? Kebap etini hazırlarken standart yağ miktarı tuz miktarı , biberi  illa ki bu kadar olacak!.. diye zorlamaya gerek yok.. Bir , iki kez yaptıktan sonra  inanın yalnız kendi yaptığınız kebabı  beğeneceksiniz.. Adana kebabının olmasa olmaz  eşlikçisi , sumaklı, biberli soğan salataları, pismiş domates ve biberi, ince lavaş veya pide ekmeği.. Bir de turunç  ve şalgam varsa yanın da… OFFF!

 

Gittiğimiz ünlü bir kebabcı da,  Adana  kebabı getirdiler..  Sadece ince bir dilim lavaş  üzerin de et….Nerede  bunun soğanı, biberi’? Efendim İstanbul da yemiyorlar”  dediler.. Olmaz !.. Siz  eğer Adana kebabı veriyorsanız, sunarsınız ayrı, ayrı tabaklar da , isteyen yer, istemeyen yemez! 1 soğanla yapacağın salata sana yük getirmez! Adana da   seyyar kebapçı bile, bol,  bol  soğan salatası pişmiş domatesi , yeşillik mutlaka siz istemeden servis edilir.. Sayın Prf. Dr . Osman Müftüoğlu , ‘Kebab’ la bol maydanoz , marul, nane gibi   yenilen  yeşilliklerin  önemli olduğunu, dengeyi sağladığını  söylüyorlar.. Kebabı yaratan eskiler bilerek veya bilmeyerek doğrusunu yapmışlar demek ki. Bize miras bıraktılar, üzerine yeni güzellikler katalım ama özünü unutmadan.

 

Adana kebabı yanın da Adanada  asla bulgur pilavı verilmez. Ama bazı kebabcılar da verildiğini görüyoruz.  Daha çok Güney Doğu Anadolu da  böyle tüketiliyor. Dengeli beslenme açısından doğru bir yaklaşım. Etin yanın da tahıl dengeyi sağlıyor. Adana kebabı yanın da ila ki, pilav vermek isterseniz, Hiç olmasa kısır veya bir tahıl salatası gibi ayrı bir servis tabağın da sofraya getirin(.https://www.nursendogan.com/2014/06/kuru-domatesli-bulgur-salatasi/ ve bir çok tarifi sitemde bulabilirsiniz.) 

Nitekim çiğ köfte,içli köfte  çoğunlukla servis ediliyor.

Adana ya son gidişim de, baktım orada da, azaltılmış kebapçılar eşillik vermeyi. Hemem müdahele ettim’ lütfen bu işi doğru yapın’ Adana da yeşilllik çok bol ve ucuz…’ Hele sokaklar da ki turunç ağaçların dan bedava turunç ta var. Koparın verin müşteriye. Gönderdim garson çocuğu, turunç aldı geldi. Yukarıda ki bu tabak  ;New York ta  bir resturanda   aynı Adana da ki gibi   yanın da sumaklı soğan  salatası ,bol yeşillikle.servis ediliyordu .İnsanlar kuyruk olmuş önün de.. Adanalı ünlü bir kebabçının metrelik kebabı sofra da….

MALZEMELER  4-5– kişilik

1 kilo erkek   kıvırcık  erkek  koyunun  kaburga eti  , İsteğe bağlı ayrıca , 100 gr kadar  kuyruk yağı ( gerçek tadı aslın da kuyruk yağı  veriyor.) Ayrıca; koyun etini ağır bulanlar  , yarım kilo koyun etine 250 gr kadar dana biftek katabilirler. ( hiç fena olmuyor.. Ben bazen katıyorum)

 

2-3  çorba kaşığı  pul biber, acı veya tatlı

1 tatlı kaşığı tuz

2-  3cm genişliğin de kebap şişleri

4-5  adet lavaş veya pide ekmek

4-5   adet domates

8-10  adet yeşil sivri biber

 

HAZIRLANMASI Eti satın alırken kıyılmış almayın. Kaburga etini parça halin de alın.  Kasabınıza üst derisini, sinir kısımlarını  ayıklatın  . Sonra iri  ve bir kez kıydırın. ( becerebilirseniz  satırla  kıyın) . Pul biberi 3-4 kaşık su ile ıslatın 5-10dk . bekletin. Kıymaya ıslattığınız pul biberi ve tuzu katın, fazla hırpalamadan ancak biber ve tuz karışacak kadar yoğurun.  Buz dolabın da dinlenmeye  bırakın.   101_0725               Kebap şişlerini   kağıt havlu veya temiz bezle silin. Islak olmasın. Hazırladığınız kıymadan  sağ elinize  yumurta büyüklüğün de  kıyma alın . Sol eliniz de, tutuğunuz şişe   sarıp yavaş,yavaş uzatın. Kıyma bitinceye kadar bu işlemi tekrarlayın. Hazırladığınız şişleri etli kısım değmeyecek şekil de  bir yüksek kenarlı tepsiye dizin. Domatesleri 4 e bölün, şişlere  geçirin .biberleri de şişlere dizin. Lavaş veya pideleri  kebapların  ölçüsünde dilimleyin.

 

KEBABI PİŞİRMEK Mangal için iyi cins odun kömürünü  tutuşturup  yakın. Kömürler iyice kor haline gelmeli . Önce  şişlere dizdiğiniz domates ve biberleri   pişirin. Sonra hafiflemiş ateş üzerine kebap şişlerinin  2-3 tanesini dizin. (  bir defa da daha fazla dizmeyin   ki çevirmek zor olmasın.) Lavaşları düz tabağa alın, kebap şişlerini her 2 dk. çevirin ki et ,şişlerden dökülmesin.  Her şişi lavaşın üzerine alın, 526573_10151836912190536_883074398_n[1] Diğer bir parça lavaşla üzerine hafifçe bastırın. Tekrar ateşe alın. Bu işlemi kebaplar yeterince kızarıncaya kadar tekrarlayın. Şişleri yine yağladığınız lavaş üzerine ,  bir lavaş parçası ile  dikkatle şişi çekip alın.    Yanın da bir kaç parça domates, biber ve sumaklı soğan salatası ile servis yapın.

ezme domates salatasi
ezme domates salatasi

KEBABA   EŞLİK    EDEN,  MEZELER  .SUMAKLI  ve BİBERLİ SOĞAN 3-4  Soğanı soyun  piyazlık  halka, halka doğrayın. Doğradığınız soğanların bir kısmını  1 yemek kaşığı pul biberle, bir kısmını 1 yemek kaşığı sumakla elinize ovarak karıştırın. Soğanların tel, tel ayrıldığını  göreceksiniz. Tuz kullanmayın; tuz soğanı sulandırır.       kebabci da sumakli ve biberli sogan salatasi Kebapla ;  soğan  yemek istemeyenler için maydanoz, nane li salata: 1  demet maydanozu  ve bir kaç dal taze naneyi ince kıyın. 1 yemek kaşığı   sumakla elinizle ovarak karıştırın . İsterseniz yarım limon suyu da ilave   edin.   EZME   DOMATES  SALATASI Adana  kebabın yanın da olmasa , olmaz  salatalardan biride ‘ezme’ salata.Adana da  kebapçıların sofraya getirdikleri ilk tabak.

kebabci ezmesi
kebabci ezmesi

  HAZIRLANMASI 2 adet domatesin kabuklarını soyun. çok ince doğrayın veya rendeleyin. 1 -2 adet yeşil soğan, yoksa 1 küçük kuru soğanı, yine incecik doğrayın. 1  er adet yeşil ve kırmızı biber , bir iki dal nane ve maydanozu yine incecik doğrayın. Veya kebapçılar gibi satırla veya keskin bir  bıçakla ; tahta üzerin de bütün malzemeyi birlikte iyice ezme oluncaya kadar kıyın.  1 yemek kaşığı  acı veya tatlı pul biberle karıştırın. Üzerine  1-2 yemek kaşığı nar şurubu veya  limon , turunç suyu ve  biraz  sızma zeytinyağı  gezdirin .  Tuz eklemeyin ki sulanmasın. Evde yapınca mutlaka sulanır. Çok  denedim olmadı.  Birkaç ustaya sordum.  Bu salatayı bir kevgir de önce  5 -10 dk bekletiyorlar suyu süzülüyor sonra tabağa alıp servis yapıyorlar. Ve mutlaka  yapar, yapmaz servis yapın. Çünkü   beklettikçe sulanır.

Kebaba eslik eden tabaklar

NOT:Bu salatalar olmasa olmaz kebap’a eşlik eden  salatalar..  Tabii; bu meze ve salataları isteğe göre,   diğer çeşitlerle de zenginleştirebilirsiniz.    

2 Yorum

  1. Deniz

    Merhaba,

    Elinize sağlık.
    İstanbul’da erkek koyun etini nereden alıyorsunuz acaba? Sakıncası yoksa kasap paylaşabilir misiniz? Bir dönem aramıştım ama bulamamıştım.

    İyi günler dilerim

  2. Deniz üzgünüm uzun süredir yorumları almıyordum .Şimdi gördüm. İstanbulda Un kapanı surların yanında kadınlar pazarı var. Kasaplarda üzerinde koç yumurtaları olan çok koyun,kuzu eti bulabilirsiniz.

Bu yazı yorumlara kapalı.