"Enter"a basıp içeriğe geçin

DONDURMA PARTİSİ VE BÖĞÜRTLENLİ DONDURMA

Daha önce bir kaç dondurma tarifi vermiştim. Sade kremasız az şekerli   yapmıştım . Arkadaşlara ikram ettim; çok beğendiler. Hadi bir-iki çesit daha yaptım. Aaa.. sonu gelmiyor..  Derken   bir dolu dondurma oldu..Ayrıca  Uzman tv için çekim yaptıkhttps://www.nursendogan.com/2012/04/dondurma-yapimi/videoları . Buradan da video çekimerini izleyebilirsiniz.

Şimdi havalar sIcak üstelik Ramazan..   Deneyin .Bir de benim gibi süt içemiyorsanız. Kendi yaptığınız az şekerli  kremasız veya az kremalı dondurma  iftardan sonra , keyifle tüketin.  Şeftali , armut, tatlısı ile veya klasik tatlılarla   ikram edin.  Hiç zor değil.

101_0795

bahcemizden topladigimiz bogurtlenler

Dondurma makinanız varsa ,daha da kolay  yaparsınız.        Dondurucu da  ; azar, azar  dondurursanız karıştırmak  daha kolay olur.

Biliyorsunuz dondurma yapmak için; sütü yoğunlaştırmak  gerekli. Bizim şahane SAHLEB bimiz    bu işi mükkemmel yapıyor.  Yalnız sahleb  alırken , güvendiğiniz aktarardan alın. Mısır çarsın da çesitli fiyatlar da sahleb satılıyor. 1oogr saf sahleple kilolarca dondurma yapabilirsiniz.

Ayrıca yumurta sarısı  ile sütü yoğunlaştırıp         İtalyan tarzı dondurma  yapmakta mümkün.  https://www.nursendogan.com/2009/09/roma-dodurmasi/

DONDURMA SERVİSİ

Çesitli kase, şampanya bardağı , kağıt helva arsın da, küllahta,   wafel ve krep  üzerinde servis yapabilirsiniz. Küllah ve kağıt helvayı  herhangi bir dondurmacıdan satın alabilirsiniz.

Donurucundan çıkarınca 5 dk dışarı da bekletikten sonra, dondurma kaşığı   ile kolaylıkla   alıp servis yapabilirsiniz.

1– BÖĞÜRTLEN DONDURMASI

İstanbulun ortasIn da Ulusta BÖGÜRTLEN i  dalIndan  koparmak düşünülemez! Ama bizim bahçemiz de var. Komşu Ethem bey le eşim; büyük özenle topladılar, hem de yağmur sonrasın da muhteşem lezzette ki doğal böğürtlenleri.

Sütlü , sütsüz iki tarz da yaptım  dondurmayı. Sütsüz  sorbe  gibi değil. Sorbe buzlu, buzlu olur. Sahleb kullandığım için

çok güzel bir kıvamı ve aroması oldu. Ben bu  tür  meyveli dondurma da süt   kullanmadan daha çok seviyorum.

Ama sütlü de çok güzel oldu..

SÜTLÜ    BÖĞÜTLEN DONDURMASI

 

MALZEMELER

1çorba kasesi böğürtlen

1/2 çorba kasesi  şeker

1 tatlı kaşığı saf sahleb

1yemek kaşığı  bal

2 su bardağı  süt

1 fiske tuz

1/2  su bardağı krema ( isteğe bağlı)

HAZIRLANMASISütü , sahlebi, şekeri ,kulanıyorsanız kremayı  bir tencere de karıştırın. 10- 15 dk  sahleb in kabarması için bekletin.Tencereyi ateşe alın. Sürekli karıştırıp 10 dk kaynatın.   tuzu ilave edin.Soğumaya bırakın.Soğuyunca  donduracağınız kaba boşaltın. Dondurucuya kaldırın. 30 dk sonra  dondurucudan alıp . böğürtlenleri ilave edin ve bir karıştırıcı  ile veya çattalla ezerek karıştırın.  Tekrar donmaya bırakın.Karıştırma işlemini her 30 dk da bir 3-4 kez tekrarlayın.  Dondurmanız hazir!  Dolabta fazla yer kaplamasını

sutlu bogurtlen dondurmasi
sutlu bogurtlen dondurmasi

istemiyorsanız  daha küçük kaba boşaltın kapağını kapatın . Derin dondurucuya kaldırın.

SÜTSÜZ BÖĞÜRTLEN DONDURMASI

1 çorba kasesi böğürtlen

1/2 çorba kasesi şeker

1tatlı kaşığı  saf sahleb

1 yemek kaşığı  bal

1 fiske tuz

1/3su bardağı  su

HAZIRLANMASI

Su ve sahleb  ve tuzu karıştırın. 1o dk bekletin.  Ateşe alın . Sürekli karıştırıp  3-4 dk pişirin. Ateşten alın.Balı karıştırın. Böğürtlen ve şekeri ilave edin ve  bir karıştırıcı  ile karıştırıp ezin. Dondurucuya kaldıracağınız kaba boşaltın. Her 30dk. sonra dondurucudan alıp ,çırparak karıştırın. Her 30 dk. da  bir kaç tekrarlayın. Artık dondurmanız hazırdır.

 

bahcemizden topladigimiz bogurtlenler
bahcemizden topladigimiz bogurtlenler