"Enter"a basıp içeriğe geçin

MERCİMEKLİ BULGUR PİLAVI (Müceddere pilav )

101_0845

 Gazete ve televizyonlarda halkımızın çoğu evinde bakliyat , tahıl yemekleri pişirmiyor!??    diye  haberler vardı..  Bu çok üzücü, Türkiye miz bakliyat ve tahıldan çok zengin  bir ülke kıymetini bilmiyoruz….  Çok besleyici  vitamin , mineral yüklü.   Yabancıların hayranlıkla  yedikleri ve tarifleri peşinde koştukları tahıl ve bakliyat yemeklerimizi  daha çok pişirelim  ve Dünyaya tanıtalım.

Bakın İtalyanlar : makarnayı yüzlerce şekilde tüm Dünyaya tanıttılar.https://www.nursendogan.com/2013/04/new-yorkta-yemek/Biz neden bunu bulgur için yapmayalım!!?

Daha önce bir kaç  bulgur reçetem bir ABD li bulgur üreten firmanın web sitesinde yayımlandı ,

( www. sunnylandmills.com)   hala duruyor. Bana bulguru Soran Onlarca e- mail aldım.https://www.nursendogan.com/2013/04/new-york-ta-yeni-yil-partisi-hindi-kizartmasi/geçen yıl  parti de bu pilavı yapmıştım. Çoğunlu NY lu doktor olan misafirlerden oldukça fazla beğeni aldı..

Mercimekli bulgur pilavı çok bilinen bir çeşit.  Yine hatırlatmak için veriyorum tarifini.

Bu pilavın ayrıca  bir tür Adak pilavı. Mesela;   Çukurova yöresinde  ‘  DERDER ‘  denilen bir adak yaparlar.

Dilekler ALLAHTAN istenir.. Gerçek olursa dilekleri;   mercimekli pilavı , dualar ve eğlencelerle   dostlar   ile paylaşırlar.Özellikle kına gecelerin de yapılır.  Pilav büyük bir tepsiye alınır, etrafına  mum ve çiçeklerle süslenir.Dualar ve müzik eşliğin de  ortaya çıkarılır. Dilek tutmak isteyenler tepsiden mum ve çiçek alırlar. Dilekleri olunca o mumu da kullanırlar.

Geçenler de bir arkadaşım İskenderun da ; dilekleri olunca 7 Cuma bu pilavı pişirip paylaştıklarını söyledi.

Mercimekli pilav pişirirken; mercimeğin suyunu döküyorlar, bu çok yanlış! Mercimeğin bütün   vitamini ve lezzeti  gider. Mercimeği önceden su da bekletmek gerekmiyor. 10 dk. Pişer. Daha çabuk pişmesini isterseniz; arada kaynayan mercimeğe  bir miktar soğuk su ekleyin.

Mercimekli pilav  tek başına;  yanın da,   salata, turşu, ayran, veya cacıkla mükemmel bir öğün . Bir sebze  ve et  yemeği ile birlikte   de    servis edilir.

MALZEMELER   –4 -5 kişilik

1 su bardağı yeşil  mercimek

1 su bardağı pilavlık bulgur

2 büyük boy kuru soğan

1/2 su bardağı zeytinyağı, veya 3 çorba kaşığı tereyağı

1 çay kaşığı tuz ve şeker

Süslemek için avuç dolusu ceviz içi

 

   HAZIRLANMASI

Mercimeği    yıkayın. 3 bardak su için de  10- 15 dakika pişirin.   Mercimekler pismiş ama dağılmamış olsun..Pişmiş mercimeğin üzerine çıkacacak kadar su kalmış olmalı. Bulguru  ve tuzu ilave edin. 10 dk. suyunu çekinceye kadar orta ateşte pişirin.  Ateşi söndürün.   Soğanları  piyaz doğrayın Bir tavada   yağ çok az ,şeker ve tuz serpin. Hafif ateşte 6-10 dk karamelize edin. Soğanların yarısını    pilava  dikkatle karıştırın. Servis tabağına alın. Ceviz içlerini kalan soğanlarla 1-2 dk.daha karamelize edin servis tabağında ki pliavın üzerine dağıtın..AFIYET OLSUN!