"Enter"a basıp içeriğe geçin

ŞEFTALI TATLISI

101_0811

Kaç gündür bilgisayarın başına oturamadım. Yazacaklarım çok birikti.

Bu sabah hiç olmasa benim çok sevdiğim hafif şeftali tatlısı veya kompostosu’ nu  yazayım.   Yanında  sade dondurma , nefis oluyor.

Hiç şekersiz de pişirebilirsiniz.   Demlikte  bir  dolu çay kalır bazen atmaya kıyamazsınız , fazla beklerse  içilmez.. Bu çayı bir sürahiye süzün, üzerine şeftali  tatlısı suyunu doldurun, Buz dolabında hazır serinletici ICE TEA niz hazır.

Servis yaparken iki parça buz  atın  bardağınıza ,kenarına da ince bir dilim limon   yerleştirin ve   servis yapın.

Şeftalinin kabuklarını  dikkatli soymak lazım ki görüntü güzel olsun. Bir kısım şeftalinin çekirdeğini de çıkaramıyorsunuz.   O halde olduğu gibi pişirin. Sonra aşağıda yazdıklarımı takip edin.

Ayrıca  bu şekilde hazırlanmış  şeftaliyi  meyveli pasta veya tartlar da da   kullanabilirsiniz.

MALZEMELER

3-4 adet şeftali

1/2  su bardağı  şeker

3-4 bardak su

HAZIRLANMASI

Şeftalileri iyice yıkayın, bölebilirseniz ortadan ikiye bölün, çekirdeğini dikkatle çıkarın. Bölemezseniz   olduğu gibi  derin bir tencereye alın. Üzerine 4-5 bardak su ve isteğinize göre   yarım bardak veya bir bardak şeker ekleyin. Tencerenin kapağını  kapatın ve 15-20 dk    pişirin. Soğumaya  bırakın.

Şeftalilerin kabuklarını   alın. Şeftalileri daha önce bölmedi iseniz ; ikiye ayırın. Kaşık yardımı  ile çekirdeklerini   dağıtmadan çıkarın.

Şeftalileri bir tabağa veya kaseye alın. Yanında sade dondurma ve üzerinde badem, fıstıkla servis yapın.

AFİYET OLSUN!

101_0782