"Enter"a basıp içeriğe geçin

ANTEP FISTIKLI DONDURMA

101_0805

  Sade    vanilyalı dondurmaya kıyılmış yeşil fıstık karıştırdım ,  çok lezzetli oldu.

Misafirlerim de çok beğendiler. Yalnız ‘neden  dışarıda ki dondurmalar gibi yeşil değil’? diye sordular. Onlar erken hasat ,BOZİÇ denilen fıstık katıyorlar veya gıda boyası kullanıyorlar.      Ben kavrulmuş  Antep fıstığı aldım. İç kabuklarını da ayıkladıktan sonra ince kıyıp karıştırdım dondurmaya .Sonra daha iri kıyılmış olan fıstıkları da ilave ettim.

Bana göre Boziçten daha lezzetli oluyor. Belki hem Boziç, hem de kavrulmuş fıstık katılırsa daha da lezzetli olacağını düşünüyorum.

101_0766

MALZEMELER

1 /2  süt

1su bardağı  şeker

1tatlı kaşığı sahleb

1tatlı kaşığı  vanilya

bulabilirseniz ; 3-4 damla fıstık aroması

3çorba kaşığı ince kıyılmış Antep fıstığı

3çorba kaşığı iri kıyılmış Antep fıstığı

 

101_0738

HAZIRLANMASI

Bir tencere de sütü, sahleb ve şekerle karıştırın. 1odk sonra. Ateşeten  alın.10dk sürekli karıştırıp pişirin.   Vanilya ve varsa fıstık aromasını karıştırın.

Ateşten alın soğutun.İnce kıyılmış  fıstıkları karıştırın. Donduracağınz kaba boşaltın. Dondurucuya yerleştirin. 1saat sonra ,  çırparak karıştırın. Her 30 dk da   işlemi bir kaç kez tekrarlayın. İri kıyılmış  Antep fıstığının bir kısmını süslemek için ayırın. Kalanı dondurmaya karıştırın.

Dondurmayı servisten  10 dk. önce  dondurucudan alın.   Dondurma kaselerin de üzerine iri kıyılmış Antep fıstığı ile süsleyin.  AFİYET OLSUN!

Yemek Araştırmacısı Nursen Doğan

https://www.nursendogan.com/2012/04/dondurma-yapimi/ BURADAN VİDEOLARI İZLEMEK MÜMKÜN

Münire Nursen Doğan; Yemek Araştırmacısı. Küçük yaşta yemek yapmaya başladı.  Kalabalık ve mutfağı zengin bir ailede büyüdü. Çeşitli yemek yarışmalarında dereceler aldı, televizyon şovlarına katıldı. Tarifleri dergi, gazete, kitap ve çeşitli web sitelerine yayınlandı. Yaptığı ilk yemek bulgur olan ve özellikle bulgur üzerine araştırmalar yapan Doğan, kendi adına açtığı web sitesinde hazırladığı yemeklerin tariflerini ve deneyimlerini okuyucuları ile paylaşmaya devam ediyor.

1 Program   223,351 İzlenme
2 UZMANTV
21