"Enter"a basıp içeriğe geçin

BİBERLİ DOMATESLİ PİLAV

101_0966

Bizim mutfaklarımız da; Her sebze veya et yemeği yanın da mutlaka pilav pişer. Haliyle  değişik pilavlar istenir . Arkadaşlarla  her zaman bu konu gündeme gelir.    Ben de hangi tür pilav yaparsam  tarifini  vereceğime söz verdim.

Hele yeni evli  yakınlarım genç hanımlara ve beylere. Mesela oğluma. Eşim hiç pişirmedi ama oğlum pişiriyor.(hatta benden de iyi pilav pişirdiğini söylüyor!)

Aslın da bu da çok kolay ve basit. Domates ve biberleri küçük doğrayıp sade pilava karıştırmaktan başka birşey  yapmıyorum.

Bazı pirinç çeşitleri  çok su ister. Her zaman önce 1ölçüye 1,5 ölçü su verilir . Pilav suyunu çekince biraz diri olmalı. Çünkü dilendirirken buharı daha da yumuşatır pirinçleri. Ama çok diri ise bir miktar daha su ekleyin.

Pirinç yerine beyaz iri bulgurla  da  pişirebirlisiniz.

101_0962

MALZEMELER

1su bardağı  pilavlik pirinç

1,5 su bardağı su  veya et , tavuk suyu

3çorba kaşığı  zeytinyağı

1çorba kaşığı  tereyağı

1adet soğan

1adet büyükçe  sert domastes

1adet irice kırmızı  biber

2 adet  yeşil biber

1çay kaşığı  şeker ve tuz

karabiber( arzuya bağlı)

HAZIRLANMASI

Pirinçi biraz tuz ile ılık suda   20-25 dk bekletin.  Bir kaç kez soğuk su ile pirinçleri  hırpalamadan yıkayın süzün.

Domatesin kabuklarını soyun, dörde bölün, çekirdeklerini  ayıklayın,suyunu sıkın. Küçük, küp  doğrayın, Aynı şekil de biberlerin çekirdeklerini ayıklayıp, küçük kare doğrayın.

Soğanı ince doğrayın . 1Kaşık zeytinyağı  ,  ve 1 kaşık tereyağın da soğanı 5dkç soteleyin. Pirinci ekleyip 1-2dk kavurun, tuz,şekeri ve `1,2 bardak kaynar su ilave edin. Karıştırın. Tencerenin kapağını kapatın. 3-4dk yüksek sonra   pirinçler suyu çekinceye kadar hafif ateşte  pişirin.  Hemen doğradığınız  domates ve biberleri ilave edip karıştırın. Ateşi söndürün. 2 kaşık zeytinyağını  pilavın üzerine gezdirin. Tencerenin ağzına  kağıt havlu örtünve  tencerenin kapağını  kapatın. 10-15dk demlenmesi için bekletin.  Dikkatle karıştırın. Sıcak servis yapın.

AFIYET OLSUN!