"Enter"a basıp içeriğe geçin

CEVİZLİ DONDURMA

101_0788

Dondurma partisi  bölümün de anlatığım gibi  https://www.nursendogan.com/2009/08/dondurma-partisi/ ; sade dondurmaya ne isterseniz

katıyorsunuz  . Ben yine her seferin de  anlatıyorum.   İster yumurtalı, ister sahlebli hazırlayın. Donduktan ve dondurmayı bir kaç kez karıştırtıktan   sonra taneli malzemeyi katın.

Bana çokça soruların cevaplarını buralarda vediğim linkler de  bulabilirsiniz

101_0795

Eğer  donmadan katarsanız , dondurmayı  iyi çırpamasınız ve gereken kayganlığı sağlayamasınız.

Ege sahillerin de kısa bir tatildeydim. Orada bir kaç dondurmacıdan dondurma aldım. YalnIz biri Benim sütsüz  yaptığım böğürtlen dondurması gibi karadut dondurması yapmıştı. Tabii hemen anladım bol  su katmış. Ayrıca sahlebi pisirmemişti.   Emin olun benim tariflerim çok daha güzel…

Dün  akşam gazetelere çok iyi olduğu söylenen yerlerin birinden yine böğürtlen ve ceviz dondurması  aldım. İçin de kesinlikle  çok kötü yağ tadı vardı. Hemen attIm. Belki reklam olacak ama ; yalnIz Mado bana göre en iyi dondurmayı yapıyor.

Siz en iyisi yine kendiniz  , kış, yaz yapın dondurmayı. Biz ülke olarak; kış ayların da pek dondurma tüketmeyiz. Eğer küçük lokmalarla veya küllahta  yavaş, yavaş ağzınız da erterek yerseniz hiç bir zararı olmaz..

UZMAN TV için dondurma çekimi yapmıştık izlemek isterseniz.
VİDEOLARI BURADAN İZLEMEK MÜMKÜN https://www.nursendogan.com/2012/04/dondurma-yapimi/

 

 

 

MALZEMELER

1/2kg sut

1su bardagi seker

1 tatli kasigi sahlep

1 kucuk kase  ceviz ici

1/2su bardagi krema (istenirse)

HAZIRLANMASI

Bir tencerede sut , sahleb, sekeri karistirin. Isterseniz kremada katin.

Tencereyi atese alin. Surekli karistirip 10 dk pisirin. Sogutun. Donduracaginiz kaba bosaltin. Dondurun. 30dk sonra karistirin. Islemmi bir kac kez tekrarlayin. Ceviz icini   irili, ufakli olacak sekilde dovun. Bir yagsiz tavada hafifce 2-3 dk  tavayi salayarak isitin. ve dondurmaya karistirin.  Istediginiz sekilde servis yapin. AFIYET   OLSUN!

Canım torunlarım da benim gibi dondurmaya bayılıyorlar!..

2010-Summer-021-300x225[1]