"Enter"a basıp içeriğe geçin

ÇİKOLATALI ROMA DONDURMASI

101_0769

Dondurmalarımı  genellikle sahlepli Türk usulü dolu dondurma  yapıyorum. Hem daha hafif, hem daha lezzetli oluyor bana göre.

Yumurtalı Roma dondurması gibi yapılan daha kolay kıvam alıyor. Dışarı da yediğimiz dondurmalar  nasıl yapılıyor doğrusu fazla bilgim yok. Ama bol katkı maddesi içerdiğini  hepimiz biliyoruz, Yumurtalı veya sahlepli olsun yaptığımız dondurmalar kesinlikle sağlıklı.

Evde dondurma yaparken çok endişelenmeyin, tarifleri uygulayın .Biraz katı ,biraz buzlu takılmayın zamanla ustalaşırsınız . Sağ olun çok ilgi gösterdiniz dondurlarıma. Burada  çok tarif verdim ayrıca Uzman tv için çekilen videolarım da oradan izlemeniz mümkün.

Tarif soran dostlarım hepsine ayrı, ayrı anlatamam hak verirsiniz.

BURADAN VİDEOLARI  İZLEYEBİLİRSİNİZhttps://www.nursendogan.com/2012/04/dondurma-yapimi/http:/         /www.nursendogan.com/2009/08/dondurma-partisi/      https://www.nursendogan.com/2013/06/video-dondurma-tarifi-melek-star-tv/

MALZEMELER

1/2 kg süt

3 adet yumurta sarısı

1 çorba kaşığı kakao

50 gr sade çikolata

1 su bardağı şeker

1 fiske tuz

1 tatlı kaşığı vanilya

HAZIRLANMASI

Bir  tencere de yumurta sarıları ve şekeri beyazlaşıncaya kadar çırpın. Sütü kaynatın. Sürekli karıştırıp sıcak sütü ilave edin. Kakao ve çikolatayı , tuzu karıştırın. Sürekli karıştırıp 10 dk pişirin.    Soğutun. Donduracağınız kaba boşaltın.

Dondurucuya yerleştirin. 1saat sonra çıkarın. Çırparak karıştırın.   

 

Her 30 dk bir işlemi bir kaç kez tekrarlayın. Son kez karıştırırken isterseniz dondurmaya  parça, parça çikolata karıştırabilirsiniz.   Servisten önce 5-10 dk dışarı da bekletin.