"Enter"a basıp içeriğe geçin

PRF DR. SAYIN OSMAN MÜFTÜOĞLU’nun Türk mutfağı ve bulgur hakkındaki yazısı

 101_0588-300x225[1]

 İnsanoğlunun  ilk taneli yiyecegi olan Bulgur;  özellikle son yıllar da  ‘ sağlıklı yiyecekler peşindeki vakıflar  dikkati bulgura çekiyor..https://www.nursendogan.com/2011/01/kanser-savascisi-bulgur/

Ne yazi ki  fakir yemeği, köylü yemeği diye  restoranlar da  , şehirler de  çok pişirilmiyor.. Oysa tatlıdan, tuzluya, çorbaya ,hatta 6cı. aydan sonra  bebek yemeklerin de dahi rahatlıkla kullanalabilir, bu değerli  ucuz  yiyecek..

Daha önce de  yazdigim gibi ben bu site de çoğunlukla   araştırma konum olan BULGUR yemekleri  tarifleri veriyorum.   Ve bir kitapla size ulaşmaya çalışıyorum. https://www.nursendogan.com/2013/09/bulgur-kitabim/

  https://www.nursendogan.com/2013/09/bulgurun-halleri-kitabimiz-kitapcilarda-ve-online-satista/

Aşağıda benim görüşlerimi destekliyen  Sayın; prf dr. Osman Müftüoğlu nun   bulgur hakkında ki  yazısını  sizlerle paylaşmak istedim.

15 eylul  2012 HURRIYET GAZETESI – KELEBEK   ekinden

Türk mutfağının yıldızı   parlıyor

 Bana sorarsanız, çok değil en çok 10 yıl sonra Akdeniz mutfağı bütün dünyaya yayılacak.

Özellikle Amerika mutfağı tam bir Akdeniz mutfağı depremi yaşıyor. Amerikalılar kilo sorunu ve kolesterol problemi ve bunun neticesi olan damar yaşlanması probleminin çözümü için çarenin Akdeniz mutfağı olduğunun geç de olsa farkına vardı.
Gün geçmiyor ki beslenme dergileri veya gazetelerin sağlık sayfalarında Akdeniz mutfağının nimetlerini anlatan yeni bir yazı çıkmasın.
Avrupa ve Amerikalı beslenme uzmanlarının son zamanlardaki favori Akdenizlileri yoğurt, bulgur ve domates! Özellikle yoğurt için düzülen övgüler insanın gözlerini yaşartıyor.

Eylül başında New York Times€™ta çıkan süzme yoğurtla ilgili yazıyı okumalıydınız. Amerikalı dostlarımız nihayet bu yoğurt işinde önemli karar vericilerden birinin bizim olduğumuzu da fark ettiler. Yazıda €œsüzme yoğurdun€ bilhassa Türk mutfağının favorisi olduğunun altı özellikle çiziliyordu.

Süzme Yoğurt İyi Bir Seçim

Yoğurt gerçekten de önemli bir besin. Nedenini sık sık yazdık. Bir kez daha hatırlatalım: Güçlü bir protein deposu, dengeli bir yağ yapısı var. Faydalı probiyotik bakterilerden çok zengin, laktoz enzimi yetersizliği olanlar için de sütten daha konforlu. Ayrıca çeşitli vitaminler ve kalsiyumdan da çok zengin.

Süzme yoğurdu özellikle salatalık ve/veya semizotu gibi yeşilliklerle salata şeklinde tüketebilirsiniz. Sebze yemeklerinizin, ızgaralarınızın yanına veya üzerine ekleyebilirsiniz. Ekmeğinizin üzerine sürerek de yemeniz mümkün. Keyfini arttırmak istiyorsanız azıcık kekik, birazcık nane, fesleğen birkaç damla da zeytinyağı ile zenginleştirmenizi tavsiye ediyorum. Yoğurt dışında ayranı da unutmayın. ıyi bir içecektir. Tok tutar. Protein içeren tek içecektir.

Bulgura Gelince…

Dünyanın bir numaralı sağlık merkezleri arasında gösterilen Mayo Klinik, yaklaşık beş yıl önce en değerli 10 besin listesine bulguru da dâhil etmişti. Bulgur beslenme ve sağlık açısından vazgeçilmez bir gıda. Kan şekerini yükseltmeden beslemesi, hazım bozukluğu yapmaması, kilo sorununa yol açmaması ve adeta bir kanser kalkanı gibi çalışması bulgurun en önemli özellikleri.
Bulguru pilav şeklinde ya da kısır, batırık gibi eğlencelik atıştırmalar halinde yiyebilirsiniz. Zeytinyağlılarda, dolmalarda kullanabilirsiniz. Bakliyatlarla birlikte tüketmek de mümkün. Nohut ve kuru fasulyenin bulgur pilavıyla kombinasyonu bizim mutfağın en güçlü ve sağlıklı besinleri arasında yer alıyor. Ayrıca domatesli, patlıcanlı bulgur pilavı da bazı bölgelerimizde afiyetle tüketiliyor. Et ve tavuk da bulgur pilavına yol arkadaşlığı yapabilecek mükemmel kombinasyonlardır.
Bu mükemmel besin, güçlü bir B vitamini deposu. Ayrıca çinko, magnezyum, krom gibi minerallerden, hatta selenyumdan bile zengin bir yapısı var.
Domates konusunda yeni bir şey söylemek istemiyorum. Çünkü beş yıldır en az 50 kez €œdomatesin nimetleri€ni yazdım. ınternete girin, arama motorunda €œdomates-likopen-Osman Müftüoğlu€ yazın, sayfalarca bilgi bulacaksınız.

Unutmayın, Türk mutfağı Akdeniz mutfağının en güçlü olduğu mutfakların başında. Güzelliği ise bu mutfakta Kafkasya, Orta Asya, Lübnan, Kuzey Afrika ve tabiî ki Yunanistan ve Güney ıtalya€™dan da esintilerin olmasi…

 

 TESEKKURLER SAYIN MUFTUOGLU!