"Enter"a basıp içeriğe geçin

VİŞNE LİKÖRÜ

101_1038

Kültürümüz de bayramlar da likör ikram etmek var..   Önümüz bayram. Belki bu bayrama yetişmez ama , gelecek bayramlar için, şimdiden hazırlayabilirsiniz.

101_1039

Vişne likörünü  bir arkadasim hatırlattı . Bu yıl pek yapmayı düşünmüyordum. Pazarda ” son vişne, artık yok!” diye bağırıyorlardı. Aklıma geldi .. Geçen yıldan  biraz vardı  vişne likörüm..  Kadehlere  doldurup fotoğraflarını çektim.  Eskidikçe  daha güzel olmuştu.

Bu bol baharatlı likör  eskiden soğuk alğınlığı  ve öksürük için yapılırmış.. Vişne, kiraz çekirdeği ve sapları çay gibi demlenip içiliyor. Eğer alkol sizi rahasız etmiyorsa . Ihtiyaç duyunca ilaç niyetine küçük bir kadeh için..

Bu kez vişnenin saplarını  da kavanoza vişnelerin üzerine yerleştirdim.. 40 gün sonra hazır..

Daha önce eczanelerden alırdım  alkolü  . Artik eczanelerde satılmıyor. Tekel bayii den almak gerekiyor. Dikkatli olun. mutlaka likör yapacağınızı söyleyin.

Ben 35 cc lik   1 şişe  votka aldım marketten. Vişne çok sulu idi iyi oldu.   Siz  1kilo vişneye   2 tane 35 cc lik 2 şişe alın isterseniz.

101_1036

101_1037

MALZEMELER

1visne

1-2 sise 35 cclik votka veya yarım kilo likör için alkol ( mutlaka   tekel bayiiden alınacak)

2su bardağı toz şeker

3-4 adet yenibahar

1 küçük parça kuru zencefil

1.çubuk tarçın

5-5 adet karanfil

bir fiske rendelenmiş hint cevizi(muskat)

Not: baharatçılara” likör için” derseniz  .size gereken baharatlari veririler.  Tarçın, karanfil, ve zencefil olamasa olmaz! Diğer baharatlar size kalmış.. hangisini isterseniz   kullanın.

HAZIRLANMASI

Vişneleri yıkayın iyice süzün. Saplarını ayıklayın ama atmayın. Vişneleri  orta büyüklükte bir kavanoza veya geniş ağızlı  içki şişesine doldurun. Üzerine  şekeri  ,şekerin üzerine saplarını yerleştirin.

Baharatları  sapların üzerine yerleştirin. 1-2 şişe votka veya yarım kilo alkolü üzerine  dökün. kavanozun kapağını kapatın.  Karanlık bir yere yerleştirin.  Bir kaç kez gün de bir kez kavanozu alt, üst edin, sallayın. 4o gün sonra likörünüz hazır..   İstersniz  baŞka  bir şişeye çok ince  çay süzgeci ile süzün . İsterseniz olduğu gibi bırakın. İkram ederken kadehlere bir tane viŞne atIp ikram edin.

İkram ederken çok ağır oldu derseniz; Biraz su ekleyin. Küçük likör kadehlerin de , yanında öikolata ile servis yapın. SIHHATİNİZE! … İYİ BAYRAMLAR!…