"Enter"a basıp içeriğe geçin

DOMATES AŞI

Adana ; domates asi

Urfa ''domat asi''
Urfa ”domat asi”

Domates Türk yemeklerinin  vazgeçilmez sebzesi.  Soğan ve domatesin girmediği yemeğimiz yok gibi. Yabancıların da dikkatini çekmiş bu özellik. Hangi  yabancı ile konuştuysam ; hepsi aynı şeyi söyledi.

Kızım Neva Berkeley’e  gittiğinde, yaşlı Amerikalı  bayan MarJorie ‘nin evinde kaldı.Bayan Marjorie bana bir mektup yazmıştı. ”Neva  bir domates ve bir soğanla , nasıl bu kadar  lezzetli yemekler yapıyor?” diyordu.

 

Bende   New york ‘ta misafir kaldığımız    evde pişirmiştim bu yemeği . Evin hanımı iş dönüşü, koca bir kaseyi yedikten sonra. ” Senin çorban çok lezzetli,olmuş hepsini yedim” dedi .

Evet çorba gibi tencere yemeği. Tek başına bir dilim kızarmış ekmekle ,  bir de biraz acı olursa.  Oldukça doyurucu  bir yemektir.

Yine Adana da  bir Amerikalı  arkadaşım çok beğenmişti. Kaliforniya  taraflarında .. Afrika kökenli Amerikalı bazı ailelerin sabah kahvaltısı için   buna benzer  bir yemek yaptıklarını söylemişti.

Domates aşı , çeşitli adlarla her yörede yapılıyor.

Adana da ”BANDURİ”     Mersinde  ‘BANADORA Bİ RİZ’  Urfa da ‘ DOMAT AŞI’  v,s  Denilen bu çok kolay ve hafif yemeği şimdiye kadar yapmadıysanız, deneyin.

Bu yaz İzmir de Nuray &Kenan Demirtaş  arkadaşlarımız da,   bu yemeği pişirdiler . Hemen fotoğrafını   çektim.. Urfalı Kenan bey.. Domat aşı diyordu. İçine çok bol  yeşil  ve kırmızı  sivri biber  doğradılar . Biraz acı olmuştu ama çok lezzetli olmuştu.

Domates aşına  pirinç   katılıyor. İsterseniz iri beyaz pilavlık bulgur  da  katabilirsiniz.

Bu arada bu yemeği pişirmek hem çok kolay hemde çok zor.. Pirinci az olursa çok  sulu olur. Pirinç fazla olursa , pirinç çok şiştiği için lapa ve lezzetsiz  olur yemeğiniz. Burada ortalama ölçü vermeye çalıştım.

101_0396

 

MALZEMELER 3-4 kişilik

5-6  adet orta boy ; olgun domates

1 adet orta boy soğan

domat asi malzemesi
domat aşı malzemesi

2-3 çorba kaşığı  tereyağı veya , zeytinyağı

1 tatlı kaşığı biber salçası veya pul biber (isteğe bağlı)

2 çorba kaşığı  pirinç

1 çay kaşığı şeker

1 çay kaşığı  tuz

1 çay kaşığı karabiber

1 diş sarımsak  (isteğe bağlı)

1 çay kaşığı kuru nane  (isteğe bağlı)

1-2 adet yeşil ve kımızı sivri biber

HAZIRLANMASI

Domatesleri yıkayın . Kabuklarını  soyun.(  Sıcak suda 3-4 dk bekletirseniz kabuklarını  daha kolay soyarsınız.) küçük, küçük doğrayın.

Soğanı küçük doğrayın. Bir tencerede   yağ ile hafif sararıncaya kadar pişirin. Biber salçası veya pul biberi ilave edin. Hemen sonra doğranmış  domatesleri ilave edin. Tuz ve şekeri, karabiberi ilave edip  kaynamaya bırakın. 5-6 DK sonra pirinci yıkayıp ilave edin.   Domatesler çok suyunu çekmişse  1/2 bardak su ilave edin.   10 dk daha pişirip ateşten alın. Bir diş sarımsağı ezin , kuru nane ile yemeğe ilave edin.  Sıcak  olarak  servis yapın.

Domat aşı  pişirirken, Domates , soğan ve biberleri doğrayın. Bir tencereye yerleştirin üzerine pirinci , tuz,şeker, karabiber, ve yağı ilave edip 30- 35 dk orta  ısıda ateşte pişirin.