"Enter"a basıp içeriğe geçin

ET SUYU VE TAVUK SUYU HAZIRLAMAK

101_1127

 Nişantaşın da, ünlü bir yerde ‘şehriyeli tavuk çorbası ‘ istedim,  karabiber, tuz, limon  kattım. Tavuksu kokusu kaybolmadı,   içemedim çorbayı…  Çünkü tavuk suyu çıkarırken gereken baharat ve otlar katılmamıştı.

Bir  süre önce  komşum ölen babasının ruhu için. Yasin okuttu. Tavuklu pilav pişirdik beraber  , misafirler çok beğendi . Tarifini  istediler.  Aslında fazla bir şey yapmadık. Ama komşum tavuğu haşlarken , defne yaprağı,  maydanoz sapları kereviz ,sapları  ve havuç kullanmıştı.  Pilavı o tavuk suyu ile pişirdik. Hiç tavuk kokmadı ve çok lezzetli olmuştu.

Tabii  tavuk veya et suyu hazırlama konusu  konuşuldu. Tarifi istendi . Sizlerle de paylaşmak istedim.

Tavuk   veya kuzu kemiklerini önce fırınlıyorum. Sonra çesitli otlarla 1-2 saat haşlıyorum .   Veya kemikleri iyice yıkıyorum ,tencerede üzerine soğuk su  dolduruyorum ve çeşitli baharatlar, otlarla  en az 2 saat  kaynatıyorum.

Bu şekilde hazırlanmış et  ve tavuk suları  hiç kokmuyor ve çok lezzetli oluyor.. Ünlü otellerde katıldığım  yemek yarışmaların  da görmüştüm. Derin tencelerde sürekli kaynıyor kızarmış  kemikler, şefler yemekleri hazırlarken hep bu kemik sularını  kullanıyorlar.

 

firinlanmis tavuk ve kuzu kemikleri
firinlanmis tavuk ve kuzu kemikleri

 

HAZIRLANMASI

İstediğiniz kadar kuzu veya tavuk kemiklerini veya kanatlarını , iyice yıkayın.  Süzün.  Fırın tepsilerine  ayrı , ayrı yerleştirin. Kahverengi oluncaya kadar fırında kızartın.  Fırından alın. Ayrı, ayrı  derince tencerelere alın. Üzerlerine 10 cm Çıkacak kadar su doldurun.  1-2 Defne yaprağı ,10 -15 adet tane karabiber, 1 havuç, varsa kereviz yaprağı , maydanoz sapları, varsa taze kekik dalları  bir parça biberiye 1 Adet soğan . Tavuk suyuna  küçük bir parça    taze zencefil ,  bir tatlı kaşığı  tuz ve şeker ilave edin. Orta  ateş üzerinde 1-2 saat kaynatın.  Ateşten alın. Başka bir kaba ince süzgeçten süzerek aktarın. Soğutun. Bir gece buzdolabında tutun. Üzerin de biriken yağları  isterseniz alıp atın.

Hafif   jölemsi et ve tavuk suyunu  buz kalıplarına veya küçük muffin kaplarına ,kaselere doldurun. Dondurun. Sonra  kalıplardan alıp buz dolabı poşetlerine doldurun. Derin  dondurucuda saklayın. Gerektiğinde bir kaç  parçayı çorba ve pilavlarınızda , yemeklerinizde kullanın.

Kemikleri veya  tavuk ve ya eti  fırınlamadan haşlamak ta mümkün. Yine içine aynı şekilde otlar baharatlar ilave edin. Kaynamadan üzerinde oluşan köpükleri mutlaka alın ki ,et suyu daha berrak olsun.