"Enter"a basıp içeriğe geçin

HAFİF DOMATES VE BİBERLİ MAKARNA

101_1099

Acele   yiyecek bir şeyler hazırlamak gerekirse, makarna hemen imdadımıza yetişir. Makarna paketlerinin üzerinde 8 – 10 dk pişirin , diye yazar. Ama her tür makarna o kadar kısa zamanda pişmiyor.   Kelebek ,fiyok ( farfella)  en fazla 5 dk da pişiyor.  Uzun  makarna(  Spaghetti  ) ince  veya kalınlığına veya ağız tadınıza göre  12-hatta 15 dk istiyor..

Denemelerle ağız tadınıza uygun pişirme şekli  bulabilirsiniz.  Makarna suyunu çektirerek pişirmeyi tercih ederim . Ama  bazen makarna istediğim kıvamda ise fazla suyu süzerim.

1 küçük kase kelebek makarna  3 kase kaynayan  su içinde 3 -4 dk sonra ,doğradığım iki domates 2 biberi ilave ettim.  Bu kadar!İki kişilik makarna hazır!..

101_1098

 

MALZEMELER

1 küçük kase kelebek makarna

2 orta boy domates

1-2 adet yeşil biber

2-3 yemek kaşığı rendelenmiş kaşar peyniri

2-3 çorba kaşığı  zeytinyağı

2 diş sarımsak,isteğe bağlı

kıyılmış  maydanoz

HAZIRLANMASI

Bir tencerede  makarnayı ölçtüğünüz kase ile, 3 kase suyu kaynatın. Çay kaşığı  ucu ile tuz ve makarnayı suya bırakın. 3-4 dk. haşlayın. Bu arada domateslerin kabuğunu soyun.  Küçük, küçük doğrayın. Biberleri de aynı şekilde doğrayın.

Eğer makarna yumuşamış  ve  tencerede hala biraz su varsa  tencereyi eğip süzün. Tekrar ateşe alın.  Domates biberi, kaşar peynirinin bir kısmını sarımsakları,  maydanozu ilave edin. Karıştırın. Zeytin yağını gezdirin, karıştırın. Ateşten alın. Tencerenin kapağını kapatın. 1-2 dk bekletin. Servis tabağına alın. Kalan kaşar peynirini üzerine serpin. Sıcak servis yapın

AFİYET OLSUN!