"Enter"a basıp içeriğe geçin

TURŞU

101_1110

İyi yapılmış   turşu , evde hazır salata yerine geçer aslında. Türk mutfağında önemlidir turşu. Hele kuru fasulye pilavla.

Turşu kurmak çok kolaydır, Salamura suyunu hazırladıktan sonra  , istediğiniz sebze, meyveyi salamuraya yatırın. 1-2 hafta sonra turşunuz  hazır.

Geçen  yıl  çok ekşi olan erikleri turşu yapmıştım. Tadına doyamadım. Ben h

101_1129

er  hafta pazara gitmiyorum. Bu hafta gittim Ortaköy pazarına. Nasıl taze kornişon salatalık, yeşil domates ,biber. Ne bulduysam aldım..  Pazarda birkaç hanımdan   turşu tiyoları da  aldım bu arada.  Aşağı ,yukarı hepsi  aynı şekil de yapıyorlar.

Sirke sevmiyorsanız kullanmayın. O zaman nohudu biraz daha fazla kullanın

101_1104

 

MALZEMELER

SALAMURA İÇİN

AltI bardak su

1 bardak sirke

2 dolu yemek kaşığı  iri turşuluk tuz

1yemek kaşığı  limon tuzu.

1yemek kaşığı  şeker

Bütün malzemeyi bir sürahide   karıştırın. Tuz ve limon tuzunu eritin. Bu ölçüyü  istediğiniz  kadar çoğaltabilirsiniz.

DİĞER MALZEMELER

Nohut  , sarımsak ,  2-3 elma ( seviyorsanız, kereviz yaprakları da ilave edin)

HAZIRLANMASI

Sebzeleri yıkayın  süzün.   Bir kısım sebzeleri ince doğrayın.101_1107

Karıştırın. Kavanozun dibine 10- 15 adet nohut, 5-6 diş soyulmuş sarımsak     ve   varsa   üzüm taneleri   yerleştirin .  Kavanozu doğradığınız sebzelerle  doldurun.

En  üste bir kaç dilim elma yerleştirin. Üzerine hazırladığınız salamura suyunu doldurun. Kapağını kapatın. Serin Güneş almayan bir yere kaldırın. .Bir iki gün sonra bir kepçenin tersi ile turşuyu aşağı  doğru bastırıp havasını alın. Suyu  azalabilir  üzerine biraz salamura suyu  ilave edin.

Doğranmış  sebzelerle yapılan turşular  daha çabuk olgunlaşır. 7-8 gün sonra turşunuz hazır.

Buz dolabında veya çok serin bir yerde   korursanız  bir yıl dayanır.

Diğer sebzeleri isterseniz karışık, isterseniz ayrı, ayrı kavanozlara  önce yine 15-20 adet nohut ve 5-6 diş soyulmuş sarımsak yerleştirin.Üzerlerine salamura doldurun.  Bir kaç gün sonra  kepçe ile turşuyu  bastırıp havasını alın. Suyu    azalmışsa ü,zerine salamura suyu ekleyin.

İsterseniz kullanacağınız suyu kaynatın. Tuz ve sirke karıştırın. Turşu yapacağınız sebzeleri kaynar suda dezenfekte ettiğiniz küçük kavanozlara doldurun. Sıcak salamura suyunu üzerine üzerilerine doldurun. Ağızlarını yeni kaynamış sudan geçirdiğiniz kapaklarını sıkıca kapatın. Bu şekilde turşular hiç bozulmadan uzun süre saklayabilirsiniz.

PATLICAN TURŞUSU

Patlcanların kabuklarını  sapları ile soyun.Saplarına yakın yere kadar ayırmadan dörde bölün.101_1108

Hemen tuzlu limon suyu ilave ettiğiniz su içinde 15dk.  haşlayın,

Lahana ve kırmızı biberi incecik doğrayın, Patlıcanların ortasına doldurun, kereviz sapları ile patlıcanları sarın. Bir kavanoza dizin. Üzerine salamura suyu doldurun. Ağzını  kapatın. serin bir yerde bekletin.

Afiyet olsun!

2 Yorum

  1. Suzankoker

    Nursen hanım,limon tuzu,yerine ne kadar limon koysam ki?
    Teşekkürler,

  2. Suzan hanımcım;

    Ben turşu da hiç lımon kullanmam. çünkü lımon suyu bır muddet sonra bozulur. Sirke ve nohutla doğal ekşime yaparsanız daha iyi olur. Amerika da ımon tuzu satılıyor sanırım. sevgiier.

Bu yazı yorumlara kapalı.