"Enter"a basıp içeriğe geçin

KAYNAR LOHUSA ŞERBETİ

101_1342

Türk gelenekleri için de lohusa döneminin özel bir yeri vardır.Eski adetler de  hazırlıklara altıncı  veya yedinci aylarında başlanırdı.

En yakın da oturan ebeye  işlemeli keseler için de birer okka şeker, çekirdek, kahve ve de sabun götürülerek, doğum için ebe tutulmuş olurdu.

Doğumdan sonra lohusa şerbeti kaynatılır ve doğumu müjdelemek için sürahilerle  komşulara ve akrabalara gönderilirdi.

Bebek erkek ise , sürahinin  boynuna kırmızı kurdele, kız ise ağzına gaz boyaması denilen kırmızı tülbent bağlanırdı.

Daha sonra  göz aydına  gelen  konuklara, gümüş  zarflı bardaklarla şerbet ikram edilirdi. Gün içinde lohusaya bir kaç kez şerbet içirilir ve baharatların şifa vermesi sağlanırdı.

Lohusaya  evin en geniş odasında yüksek bir karyolada veya 6–7 şilte üst ,  üste konularak lohusa yatağı hazırlanırdı. Yatağa atlas veya kadifeden kırmızı yorgan örtülürdü.

Adana ,Mersin, ve Antakya da ” KAYNAR” denilen” lohusa  şerbeti” 7 türlü    baharatın şekerle kaynatıldıktan sonra ,çay fincanlarında üzerinde çekilmiş ceviz ve tarçınla sıcak servis edilen  çok faydalı  (özellikle şu meşhur grip salgınında) sıcak içecek. Şifa çayı. (Tarsus ta kafeler de yapılıyor.)

101_1336

Daha çok lohusalara  baharatların şifa vermesi, toksinlerin atılması  için. Hatta süte geçecek  etkileri bebeği rahatlatması, sütü çoğaltması için  yapılır.

.Çekilmiş 7 türlü baharat , balla karıştırılır , lohusanın   hamam da lohusanın vücuduna sürülür , göbek taşında bir müddet  dinlenen       lohusanın  doğum yorgunluğunu atması  sağlanırmış  eskiden.

Şimdilerde spa merkezlerinde uygulanıyor  bu yöntem.

Akatarlarda  ”kaynar için baharat” denince verirler. Ankara, istanbul’ da   söyleyince veriyorlar mı?   bilmiyorum..

Tabii lohusa şekeri ile de yapmak mümkün . İçinde boya olduğu için daha kırmızı şerbet oluyor. Ama baharatla yapılana göre daha tatsız.   Baharatla yaptığınız  kaynara isterseniz   kürdanın ucu ile çok,çok az kırmızı  gıda boyası  katarsanız daha kırmızı  bir şerbetiniz olur.

Aslında yalnız lohusaya içirmek için yapılsa da , Lohusadan çok gelen konuklar içer kaynarı..     Evin içine dolan baharat kokusu , evde  yeni bir bebek olduğunu anlatır.

 

Adana da  bu anlattığım gibi ikram edilir genellikle..

Kaynarı  ikram etmek   özen ister.  En güzel porselen fincanlar da ,gümüş tepsiler de    servis edilir.       Şerbet oldukça koyu  yapılır.     Tabii ağır olacağı için fincanlar çok doldurulmaz. Ayrı bir kapta sıcak su  da olur tepsi de. Hatta isteyenler için, daha fazla ceviz içi,ve tarçın  tabaklar da ayrıca sunulur. Yine   genellikle   yanın da ;tuzlu kurabiyeler ,peksimetler  ikram edilir .https://www.nursendogan.com/2010/04/tuzlu-peynirli-kurabiyeler-cheester/

Kaynarın üzerine  ceviz konsa da, fıstıklı , fındıklı  da ikram eden olur, Fıstık ve cevizi birlikte ikram eden de …

Sunum konusun da çok hoş hikayelere anlatılır. İki kaynana ”cevizlimi yoksa fıstıklımı? ” ikram edilecek diye tartışmalar , yapmışlar hatta  küşmüşler…. Şekeri az olursa  yine .. Baharatı az, çok  diye  .. Bir dolu dedikodusu yapılır.

Fotoğrafta gördüğünüz  baharat  1 kilo şeker için iyi oluyor. Daha fazlası ağır olur.

101_1328

101_1331

Şerbeti kaynatın. Soğutun . O da sıcaklığın da bir haftadan fazla dayanır.Yalnız baharatları alın içinden daha fazla acı olmasın. İkram edeceğiniz zaman , Bir bir küçük kapta  ikram edeceğiniz kadarını ısıtın.

 

 

MALZEMESİ

Tarçın,

karanfil,

zencefil,

havlıcan,

zerdeçal,

yeni bahar,

kakule .

1 kilo seker,

4-5 bardak su.

Üzeri için , Toz tarçın ve ceviz içi , fıstık (isterseniz)

101_1333

101_1340

HAZIRLANMASI

Şekeri su ile bir tencere de eritin. Baharatları doğru dan veya bir tülbent (eczaneden alacağınız büyükçe gazlı bez de olur)

içine doldurup bağlayın. Bu şekilde tecereye atıp. . 5 -10 dk kaynatın. Ateşten alın . Dinlenmeye bırakın.

İkram edeceğiniz zaman; Ayrı bir kaba yeteri kadar alıp tekrar kaynatın. Fincanlara   çok fazla doldurmadan aktarın.

Üzerine  1-2 tatlı kaşığı   kıyılmış  ceviz içi ve onun üzerine tarçın serpip  yanın da 1-2 tuzlu kurabiye ile servis yapın.

Ayrıca bir süt kabında sıcak su bulundurun. Şekeri fazla bulana kişinin fincanına bir miktar sıcak su ilave edin.

Bebeğinizi güle,güle büyütün!

10 Yorum

 1. BİRSEN

  lohusa şerbeti

 2. Birsen hanim.. lohusa serbeti icin ne dediginizi goremedim. Sormak istediginiz birsey varsa yazabilirsiniz..

 3. Eylem

  Kaynar’a bayılırım. Oğlum doğduğu zaman annem bol bol kaynar pişirmişti. Ben çocukkende kış aylarında pişirdiğini hatırlarım. Sizinde dediğiniz gibi evin içine dolan o baharat kokusu bambaşkadır. Ben cevizlisini çok seviyorum. Adana ve çevresi dışında pek bilinmiyor. Benim eşim İstanbullu. Annem oğlum doğduktan sonra kaynar yaptığında kayınvalidem çok şaşırmıştı. Onlarda çok severek içtiler. Hatta kayınvalidemde yapmayı öğrennmişti o dönemde. Sağolsun o da az pişirip içirmedi bana sütüm olsun diye:)

 4. Ne guzel.. Ben her aksam cok az sekerlisini iciyorum, rahatlatiyor.. Unutmiyalim bu tadlari. Ayrica baharatlar bilidiginiz gibi cok faydali..

 5. ayse

  Nursen hanım merhaba,
  İstanbul’da baharatçılar bilmiyor malesef, Adana’dan sipariş verebileceğim bir baharatçı, adı, telefonu web sitesi verebilir misiniz rica etsem?
  Orda hazır paketler halinde satılıyordu hatırladığım kadarıyla, uzun zaman oldu Adana’ya gitmeyeli, işim gereği ilk gebeliğimde çok sehahat ederdim, almıştım.
  Şimdi bulamadım İstanbulda.
  Teşekkürler,

 6. Yazılanları dikkatle okursanız çok ayrıntılı anlattım. Adanaya gitmeye gerek yok, Herhangi bir baharatcıdan hepsini alabilirsiniz.

 7. gulay biceroglu

  Çok tesekkur ederiz , annem adanali bir tanidigimizin doğumunda içmiş öve öve bitirememisti sizin sitenizden görüp yaptik çok güzel oldu.

 8. Afiyet olsun! Bebeginizi iyi gunlerde buyutun.

 9. fahriye cebeci

  61 yıllık hayatımda ilkkez adını duydum vede denedim komşumun torunu oldu diye gittim hemen kaynarca verelim dediler ben istemem bilmediğim şeyi içemem dedim ,biz verelim siz beğenmezseniz içmeyin dediler, ben genede çokaz olsun diye ısrar ettim . verdiler ve birdahada istemeye utandım .Bu kadar sağlıklı lezzetli şey olmaz .vücudumda kırıklıklar vardı hiç ilaç kullanmadım ve geçti şimdi aynı baharatları aldım bende yapıyorum .Herkese tavsiye ederim.

 10. Duymamış olabilirsiniz. Ama Osmanlı saraylarında uzun yıllar önce de yapılırdı lohusa şerbeti. Yazın soğuk kışları sıcak ikram ediliyordu. Hatta şimdilre de, bazı özel hastaneler de doğum yapanın odasına bir tepsi de getiriyorlar. Sonra istenirse gelen misafirlere servisde yapıyorlar. Baharatcılar da uzun yıllardır lohua şekeri satılır. Onunla yaparlar aslın da. Tabii bahratlar eskiden bahalı idi herkes alamazdı. Ama günümüz de çok şükür herkes alabiliyor.. Tarsus da kahvehaneler de yapıyorlar her zaman bulunuyor. Hele bu gribin kol gezdiği günler çok faydalı bir içeçek..

Bu yazı yorumlara kapalı.