"Enter"a basıp içeriğe geçin

PATLAMIŞ ÇEŞNİLİ MISIRLAR

101_1266

Patlamış  mısırı  herkes sever.Özellikle sinemada olmasa olmaz..   Ama üzerine döktükleri yağ hiç güzel değil   Sinemada kokusuna dayamıyorum.

Yarım bardak mısır, size bir tencereyi patlamış  mısırla  doldurur.  Ben karamelli mısıra bayıllırım.   Acı biberlisi de çok lezzetli .Bira içenler için ;lezzetli  kilo aldırmayan   eşlikçi.

Hele çikolatalı! diyet yapanlar için , kalorisi az ve çikolata istediğini karşılar.

Şu aralar evden pek çıkmıyorum. Canım patlamış mısır istedi, hadiiiii.. dayanamdım ; ‘biberli, karamelli , çikolatalı ve sade  tuzlu çeşitlerini yaptım.   Hiç zor değil sadece 5-10 dk da yaparsınız.

Bir de tv maç  varsa;  Beyler; maç başlamadan koca bir kase biberli yapın. arkadaşlarınızı  saşırtın.

Mısır satin alırken  ”cin” misir isteyeceksiniz..  Her mısır  iyi patlamıyor.

Not: Ertesi gune   kalan patlamis misirlar yumusar; Bu misirlari 1dk için mikro dalga fırın da tutarsanız , tekrar gevrekleşirler.

101_1272

1 bardak mısırı büyükçe bir tencereye 2-3 kaşık ayçiçek yağı  ile  hafif ateşe koyun.  Tencerenin kapağını kapatın. Tencereyi ara, sıra hafif salayın. Bir kaç  dakika sonra patlama sesi gelmeye başlar. Sakın tencerenin kapağını açmayın. Patlayan mısırlar etrafa saçılmasın.  Patlama sesi kesilince ;ateşi söndürün.

Sade tüketeceksiniz üzerine tuz serpin. İsterseniz ; 1-2 kaşik tereyağını yakmadan eritin. Patlamış mısırların üzerine gezdirin karıştırın. İsterseniz tekrar tuz serpin.

Karamelli patlamis misir
Karamelli patlamis misir

KARAMELLİ  PATLAMIŞ MISIR

101_1256

101_1257

Bir tencerede  3-4 yemek kaşığı  şekeri ateşe koyun. Şeker eriyip altın rengi olunca ,ateşi söndürün. 1tatlı kaşığı kadar tereyağı  ilave edin.  Hemen 2-3 bardak kadar patlamış mısırı tecereye boşaltın. Hızla karıştırıp bütün mısırlara  karamelin bulaşmasını sağlayın. Soğumaya bırakın. Birbirine hafifçe yapışır. Merak etmeyin  yerken zorluk çıkarmaz.

Veya bir kaseye 2 subardağı kadar patlamış mısır doldurun. Karemeli üzerlerine gezdirip karıştırın.

cikolatali patlamis misir
cikolatali patlamis misir
 
ÇİKOLATALI PATLAMIŞ   MISIR
 
SIcağa dayanıklı  bir cam kaseye  1 avuç damla çikolata veya küçük, küçük doğranmış  siyah çikolatayı koyun . İöinde sıcak su olan, bir tencereye oturtun. Dikkat edin içine su kaçmasın. Hiç karıştırmayın . ÇikolatanIn eridiğinden emin olunca ,dikkatle sudan çıkarın. Hemen içine bir- iki bardak patlamış mısır atın. Hızla bir tahta  spatula ile karıştırın.  Soğumaya bırakın.
ACI BİBERLİ PATLAMIŞ MISIRLAR
Bir  küçük tavada 2 yemek kaşığı  tereyağı bir kaşık ayçicek yağını yakmadan   ısıtın. 1tatlı kaşığı acı pul biber, 1 çay kaşığı  karabiber, 1cay kaşığı  tuz ilave edin. Hemen ateşten alın. Geniş  bir kasede ki  patlamış mısırlan rın  üzerine gezdirin. Karıştırın
101_1265
TARÇINLI MISIR
Patlamış sıcak mısırların üzerine  2 kaşık erimiş tereyağı gezdirin. Hemen bir miktar tarçın serpin. kaseyi salayın karıştrın . Tekrar tarçın serpin. Biraz da tatlı olamsını isterseniz. Tarçınla aynı anda pudra şekeri serpin. AFİYET OLSUN!