"Enter"a basıp içeriğe geçin

TAVA DA KOLAY BÖREK

101_1240

Gelinim Elif ,  beraber tavada pişirdiğimiz  tava böreğini yazmamı istedi.

IMG_1601

 

Ispanaklı ve peynirli böreklerden,  ikram ettiğim arkadaşları da   tarifini  istediler.IMG_0736

Aslın da ,en çok böyle kolay hazırlanan yemekler vermeliyim.. Gençlerin hiç zamanı yok .Çabuk ve  kolay  hazırlanan yemekler lazım onlara.

IMG_1597

Bir kaç türlü hazırladım.https://www.nursendogan.com/2012/08/tavada-kabak-boregi/ Ispanaklı peynirli olanı  pişirdim. Diğerlerini de dondurucuya kaldırdım.  Yağı çok az kullandım. Çünkü  hazır yufka çok fazla yağ çekmiyor. Onun için çok fazla  kullanmamak gerekir.

Böyle börek hazırlarken  ,nasılsa uğraşılıyor . O zaman yufkayı fazla alıp bir kaç  malzeme ile değişik börekler hazırlayın dondurucu da  bekletin.   Gerektiğin de  dolaptan alın, hafif ateş üzerin de hem çözdürün hem de  pişirin.

ispanakli peynirli
ispanakli peynirli

101_1228

MALZEMELER

ISPANAKLI PEYNİRLİ BÖREK İÇİN

1 orta boy çorba kasesi   ayıklanmış doğranmış    ıspanak

1 adet soğan, küçük doğranmış

2 çorba  kaşığı sıvı yağ veya zeytinyağı

tuz, karabiber

2-3 yemek kaşığı beyaz peynir , ufalanmış

1 yumurta

Soğanı   bir tava da yüksek ateşte 1-2dk kavurun . Hemen ıspanakları  içine atın. Hızlıca  karıştırın 1-2 dk pişirin .Ateşten alın. Karabiber ekin . (Tuz için dikkatli olun peynir tuzlu olabilir.) 10 dk soğumaya bırakın. peynir ve yumurtayı  ilave edip karıştırın.

KIYMALI ISPANAKLI  İÇİN

1 çorba kasesi   ayıklanıp doğranmış ıspanak

1-2 yumurta kadar , kıyma

1 soğan , küçük   doğranmış

2 çorba kaşığı tereyağ

tuz ,karabiber,  kırmızı biber

1 yumurta

Kıyma , soğan ve yağı  birlikte  bir tavada  kavurun. Tuz, karabiber, kırmızı biber ekin. Ateşten alın , Soğumaya bırakın.  Yumurta ilave edip karıştırın.

IMG_0712

IMG_0713

IMG_0714

IMG_0715

IMG_0719

PEYNİRLİ İÇİN

1 küçük kase ufalanmış beyaz peynir

1 yumurta

1/2 kahve fincanı süt

Bir miktar kıyılmış maydanoz

Bütün malzemeyi birlikte karıştırın. İsterseniz  ; bir miktar  rendelenmiş kaşar peyniri ilave edin.

HAZIRLANMASI

Bir tavayı hafifçe yağlayın. Bir yufkayı buruşturup  tavadan taşacak şekilde yayın. Üzerine hafifçe zeytinyağı veya tereyağı  gezdirin.    Bir yufkayı dörde bölün, bir parçayı yine buruşturup tavaya yayın. Hazırlamış olduğunuz içlerden herhangi birini tavadaki  yufkanın üzerine yeterince  yayarak  yerleştirin. Kenarlara taşan yufkayı buruşturup ortaya toplayın.  Yine hafifçe yağ gezdirin.

Hafif     ateş üzerin de tavayı ara, sıra sallayın 5-10 dk veya kontrol ederek , kızarıncaya kadar pişirin. Bir tabak yardımı ile veya spatula ile çevirin tekrar  tavaya alın. 5-10 dk veya kızarıncaya kadar pişirin.

 

Böyle çeşitli  iç   malzeme ile  bir tabak üzerinde bir kaç türlü hazırlayın. Üzerine folyo kapatın. dondurucuya kaldırın. Gerektiğin de  hiç beklemeden   hafif ateşte pişirin.

IMG_0740