"Enter"a basıp içeriğe geçin

KESTANELİ PİLAV

101_1366

Yıllar önce bu pilavım birincilik almıştı.

Yarışmanın yapıldığı 5 yıldızlı otelin yabancı şefleri beni büyük dikkatle izlemiş, bir dolu soru sormuşlardı.. Ben de  jüride olduklarını bilmeden anlatmıştım.Türk usulü pilav hakkında epeyce  bilgi almışlardı benden, ben  çok eğlenmiştim  o yarışma da. Bol meyveli baharatlı  tek başına yalnız salata ile ikram edebileceğiniz bir pilav.

Belki  Yilbaşı gecesi için pişirmek istersiniz.Bu tarifte pilavı, kusbaşı  tavuk eti  ile pişirdim.Her zaman koymam, yanında  ayrıca ikram ederim. https://www.nursendogan.com/2009/12/firinda-tum-tavuk/

Baharatları çok dikkatli kullanmak   gerekir; Mesela karanfil çok baskındır çok az kullanmak gerekir. Tarçın daha hafiftir daha çok olabilir..Zencefilin tatlı bir acısı var , çok rahatsız etmiyor.

Baharatları göz kararı kullanırım genellikle , Size doğru ölçüyü vermek için çok dikkat ettim.   Çok kararInda oldu. Çoğunlukla  baharatlar,  pilava son anda  katılır .. Ben önceden  katarım.. Bu şekilde baharatlar birbirine karısıyor.Daha iyi  sonuç alınıyor  bana göre.

Çam fIstIğını  zaman, zaman kullanırım,yeşil fıstığı  daha çok seviyorum pilavda . Fıstık olmasada olur.  Badem olabili101_1356

101_1365

MALZEMELER    6-7 Kislik
2subardagi pilavlik pirinc

1küçük  kase  kusbaşı tavuk eti —istege bagli—

250gr kestane

2adet ortaboy soğan

5-6 adet  kaysi

-100gr çekirdeksiz kuş üzümü

100gr  yeşil fistik –isteğe bağlı-

-2demet dereotu

2yemek kaşığızeytinyağı

2yemek kaşığıtereyağı

3bardak sıcak su

1tatlı kaşığı  toz zencefil

1tatli kaşığı tarçın

1çay kaşığı  toz karanfil

1çay kaşığı yenibahar

1tatlı kaşığı karabiber

1çay   kaşığı  toz şeker

 

 

HAZIRLANMASI
Pirinci bir kaseye alın, üzerini geçecek kadar ılık su ve 1yemek kaşığı  tuz ile 20-25 dk bekletin.  Sonra  tel süzgeçe alın. Üzerine soğuk su akıtın süzülmeye bırakın.Tavuk etini bir bardak su ile ateşe koyun 10dk haşlayın, sudan alın bir tarafta bekletin.

Soğanları ince kıyın. Pilav tenceresinde ; zeytinyağı ve soğanı 3-4 dk kavurun . Baharatların hepsini şeker ve tuzu ilave edin.

Hemen tavuk etlerini de katıp 1-2 kez karıştırın.  Pirinci ilave edin 1-2dk daha kavurun.

Sıcak suyu üzerine dökün. Karıştırın. ynamaya başlayınca , Daha önceden küçük kesilmiş kaysıları, üzüm, fıstık, ve ince kıyılmış dere otunu ilave edin.

Dikkatle karıştırın. Kestaneleri  pilavın üzerine dizin. Ateşi hafiflletin.

Tencerenin kapağını kapatın. 10 dk pişirin.Tereyağını parça,parça pilavın üzerine  dağıtın. (pilavi karıştırmayın) Pirinçler suyu çekmişse ;ateşi söndürün.   1-2 kaşık zeytinyağı  gezdirin. Tencerenin üzerine kağıt havlu  ve onun üzerine tencerenin kapağını  kapatın.  10 15 dk demlenmeye bırakın.

Servisten önce  ; Kestaneleri dikkatle  başka bir tabağa alın. Sonra pilavı  dikkatle karıştırın.   Servis tabağına alın .ayırdığınız kestaneleri pilavın üzerine dizin ve servis yapın.

101_1370

 

NOT: Kestaneleri ortsIndan çizin. yıkayın. Kestaneler ıslak olsun. Bir tavaya yerleştirin, üzerine bir kapak kapatın. Hafif ateş üzerinde 10-15 dk   tutun.  Kestanelerin açıldığını göreceksiniz.   Kabuklarını  dağıtmadan soyun.Bir kaç markette soyulmuş Şekilde satIldığını gördüm. Soyulmuş   kestane satn alabilirsiniz..Çam fıstığı kullanmak isterseniz ;   Bir tavada 1yemek kaşığı sıvı yağla 1-2 dk pempeleştirdikten sonra pilava ilave edin.

Tek Yorum

  1. canan

    yılbaşında kalabalık arkadaş gurubumda yapıcam pilav tarifini .umarım başarılı olur.şimdiden teşekkür ediyorum okuduğum kadar güzel tarif ..Başarılar dilerim:)

Bu yazı yorumlara kapalı.