"Enter"a basıp içeriğe geçin

AYVA REÇELİ

Ev reçellerinin tadı başka . Bizim evde  reçel  çok tüketilmiyor, Ama misafir olunca veya uzun yaz kahvaltılarında az da olsa  yeniyor.

Dolapta bir dolu reçel kavanozu görünce, ”artık reçel yapmak yok”  diyorum , ama dayanamıyorum yapıyorum.

Ayva çok severim, Beşiktaş belediyesinde   görevli sevgili komşum Seyhan hanım aradı geçen gün; beni takip eden ,belediye de görevli hanımlar; tarif istemişler.

Bu   reçel tarifini çok önce yazmıştım. Bu tarifi  yapan  bir kaç hamın  gönderdikleri e- mailler de çeşitli sorunlar yaşamışlar. Elimden geldiğince  sorunlarını nasıl çözeceklerini  anlatmaya çalıştım.

Biri reçelinin çok koyu olduğunu  ve ayvaların çok sert olduğunu , biri çok sulu olduğunu yazdı.

Reçel yaparken  meyveleri çok iyi pişirmelisiniz. İyi pişmemiş reçel hemen bozulur.  Üzeri küf bağlar.

Ayvaları önce  şekersiz   yumuşayıncaya kadar  haşlayın. Sonra şeker ilave edin. İyi pişmemiş ayva şekerle  sertleşir . Ne kadar pişirirseniz ,pişirin sert kalır.

Eğer reçeliniz çok koyu olmuşsa ; bir miktar sıcak su ilave edin ve 1-2 dk kaynatın.

Eğer reçeliniz çok sulu olmuşsa ;  Önce meyveleri  süzerek başka kaba alın. Şurubu  bir süre kaynatın.  Sonra meyveleri tekrar şuruba alın ve biraz daha kaynatın. ,

Reçeleri  ne kadar şekerle pişirmeliyiz.?

Şeker konusu her  zaman  tartışılır.   Az  veya çok diye. Hazır  reçelleri  koyulaştırmak için bir takım ürünler var, O ürünleri kullanırken daha az şeker kullanabiliyorsunuz. Ama o zaman ev reçeli   olmuyor.   Ve  daha kısa sürede tüketmek gerekiyor.  Reçel meyvelerin bozulmadan uzun süre saklanması için yoğun   şeker içinde  korunuyor.

Reçelleri ağzı sıkı  kapalı serin bir yerde   saklayın. Reçel kavanozundan ,her zaman kuru  bir kaşıkla reçel alın . Asla ağzınıza aldığınız kaşığı  tekrar reçele daldırmayın. Islak değen reçel kısa sürede ekşir ve bozulur.

MALZEMELER

2  adet büyükçe ayva

3 su bardağı toz şeker

6 su bardağı su

1tatlı kaşığı  limon suyu veya nohut boyunda limon tuzu

 HAZIRLANMASI

Ayvaları  yıkayın.  dörde bölün. Orta ki sert kısımları, çekirdeklerini varsa çıkarın. Kabuklarını soyun. İstediğiniz şekilde bıçak sırtı kalınlığında doğrayın. Bir dilim limonla ,su dolu bir kaseye  koyun.

Bu arada  kabukları ve çekirdekleri (siyah çürük kısımları atın.)  8-10 bardak su dolu tencereye alın. Ocağa koyup kaynamaya bırakın.    15-20 dk sonra . Bu suyu süzün.  6 bardak  suyu  varsa düdüklü tencereye, yoksa derin bir tencereye  doğradığınız ayvaları  alın.  Ayvalar iyice yumuşayıncaya kadar ,tencerenin ağzı kapalı pişmeye bırakın.  Düdüklü tencerede   ses çıktıktan sonra 15 dk. yeterli. Normal tencerede  30,35 dk  pişirin.

Tencerenin kapağını  açın. Şekeri   ayvaların üzerine ilave edin. Ateşi hafifletin. Şekerin erimesi için yavaşça karıştırın.

Ayvalar şeffaf bir görüntü alıncaya kadar  pişirin.. Şeker çok ağdalı görünüyorsa , Kabukları haşladığınız sudan bir miktar ekleyin.   1 Tatlı kaşığı  limon suyu, veya nohut tanesi kadar limon tuzu ilave edin. bir -iki taşım kaynatın. Ateşten alın.

10-15 dk  dinlendirin. temiz kavanozlara doldurun. Kavanozların kapaklarını kapatın. Dikkatli bir şekilde ,katlanmış bir havlu üzerine ağız kısımları alta gelecek şekilde  yerleştirin. Soğumaya bırakın.  Bir iki kez alt , üst edin..

5 Yorum

 1. Hülya OKYAZ

  nursen ablacığım selam
  yaptığın her şey çok güzel bu hafta sonu bende ayva reçeli yapacağım senin tarifinle inşallah seninki kadar güzel olur
  hoşçakal

 2. Hulyacim . yap canim cok guzel oluyor… Afiyet olsun!

 3. zeynep

  merhaba bugün ayva reçeli yaptım sitenizi de daha yeni gördüm.reçelimi tarifinzdeki gibi yaptım iyice kaynattıktan sonra kapattım ağdalı bi şekilde oldu fakat soğumaya bıraktıktım sonra kaskatı olmuş bildiğiniz ağda gibimacun gibi neden acaba cevap yazarsanız sevinirim….

 4. Zeynepcim demek ki fazla kaynattin. Ayrıca celık tencere ateşten alınca da piişirmeye devam eder. duruma gore 1-2 bardak sıcak su ekle tekrar 2-3 dk kaynatç bir mikter daha lımon veya limon tuzu ilave et.

 5. ayşe fatma

  Nursen Hanım, kabukları ve çekirdekleri kaynatın demişsiniz. onları sonra ne yapacağız?
  çok ağdalı görünüyorsa o sudan ekleyin demişsiniz. ağdalı değilse o suyu kullanmayacak mıyız?
  tarif için teşekkürler.

Bu yazı yorumlara kapalı.