"Enter"a basıp içeriğe geçin

SAHRAP SOYSALIN KEYVENI YAZISI

Keyveni’nin yarışması

Hazır yemek ve catering alanında 25 yıldır faaliyet gösteren Keyveni, geçen yıl başlattığı yemek yarışmasını geleneksel hale getirmek amacıyla bu yıl da ikincisini düzenledi.

€œKeyveni€ kelimesi, Anadolu’da €œmutfağın sahibi, yemeğin ustası€ anlamına geliyor. Keyveni’nin kendi isminin anlamından yola çıkarak düzenlediği yemek yarışmasının amacı, fırsat verildiğinde keyvenilerin neler yapabildiğini göstermek ve onların annelerinden, anneannelerinden öğrenerek yüzyıllar öncesinden günümüze taşıdıkları tariflerin unutulmamasını sağlamak.

Kırım, Çukurova, Rize, Girit, Kilis gibi pek çok bölgenin birbirinden farklı ve lezzetli yemeklerini sergileyen 10 kadın yarışmacı arasından birinciliği Nursen Münire Doğan kazandı. Firdevs Günaçar, Yıldız Pakdil, Fatma Gönül Mangut ve ınci Özsoy da diğer dereceleri paylaşan yarışmacılardı.

Çukurova yöresinin ıspanaklı içli köftesini yapan Nursen Hanım’ın turunç suyu, nar ekşisi, sarımsak ve cevizle hazırladığı sosun tadına hiçbirimiz doyamadık. Hatta jüri üyeleri olarak bu sosun konservesinin yapılmasının ne kadar müthiş bir fikir olabileceğini bile hayal ettik.

Rizeli Firdevs Hanım’ın sebzeli mısır ekmeği, Fransızlar’ın meşhur kişlorenine neredeyse yüz sayı fark atabilecek cinstendi.

Kilis’in şıhılmahşisi, Kastamonu’nun katmerli içi, Girit’in yoğurtlu eti, Gaziantep’in börek çorbası bize Anadolu’nun lezzet dolu yörelerinde muhteşem bir gezinti yaptırdı.
Keşke bu yarışmalar daha da çoğalsa ve hep yapılsa.

Orjinal Yazı : http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?id=13825990&yazarid=106&tarih=2010-02-18