"Enter"a basıp içeriğe geçin

GÜL BÖREĞİ

Hazır yufka ile börek yapmak her zaman çok kolaydır.. İki yufka ile muffin kalıbın da gül şekli verdim.   Farklı  oluyor hem görüntüsü   hem de iki lokmalık ”finger food” tarzı ele alıp yemek için ideal..

Pişirmeden önce, en az bir saat bekletirseniz ; yufkalar yağı  emer  ve  börekler  daha gevrek olur. Bir kaç tanesinin orta kısımlarına ceviz içi, ayçiceği çekirdekleri  yerleştirdim. Arzu ederseniz susam, çörekotu, haş haş tohumları serpebilirsiniz.

MALZEMELER

2 adet yufka

1/2 su bardağı  ayçiçek yağı veya zeytinyağı

küçük bir kase beyaz peynir

yarım demet maydanoz

HAZIRLANMASI

Yufkaları 10×10 veya 15x15cm kare kesin. Fırça ile hafifçe yağlayın; İki parçayı üst,üste koyun. Yine hafif yağlanmış mufin (cup kek) kalıplarına yerleştirin.  Peyniri ufalayın, kıyılmış maydanozla karıştırın. Bir tatlı kaşığı kadar peyniri ortaya yerleştirin. Yufka parçasının bir ucunu ortaya doğru katlayın; ikinci köşeyi çevirip etrafına dolayın. Diğer iki köşeyi de yine yuvarlak şekil de arka,arkaya dolayıp  gül şekli verin.

Kalan yufkaları aynı şekil de hazırlayın. Hazırladığınız güllerin üzerini de fırça ile hafif yağlayın. Pişirmeden önce en az bir saat bekletin. 180 derece de ısıtılmış  fırın da   kızarıncaya kadar pişirin.