"Enter"a basıp içeriğe geçin

TURUNÇ KABUĞU REÇELI

k

Turunç…. Muhteşem lezzet!

Güzel Adanamda idim. Adana’yı yeniden tanımaya çalıştım… O güzelim bahçeleri portakal, turunç ağaçları  ile dolu  villaların yerini  , apartmanların  doldurduğu  cadde  ve  sokaklarına  eski belediye başkanı  Aytac Durak..  30 bin turunç ağacı    diktirdi  de  Allahtan..      Bu güzel ağacın meyveleri,  bahar da   da çiçekleri ve hiç  dökülmeyen yaprakları ile süslüyor Adanayı.. Ama ne yazık ki , Atatürk caddesinde ki canım turunç ağaçlarını sökmüşler yerine kare ,kare saçma sapan ağaçlar dikmişler!??? Adanaya hiç yakışmamış!!??? Hem de harika bir  portakal çiçek festivali yapar iken….

 


SDC19938

Artik cicekleri acmak uzere ,uzerinde meyveleri azalmis turunc agaci

Adana ya gelip de , turunç reçeli yapmamak olmazdı.  Şubat sonları artık turunçların o acımtrak tadı azalmış  daha lezzetli olmuş. Tam da reçel yapma zamanı..

Maddi durumu iyi olmayan yaşlı teyzeler, kendiliğinden yere düşen olgun turunçları toplarlar. (ağaçtan toplamak yasak)   Kabuklarını reçellik hazırlarlar.  İplere  geçirip  satarlar.    İçinin de   suyunu çıkarıp   ayrıca satarlar..   ( dolmalarda, kısır, ve salatalar da  kullanılır.)

Hemen, hemen her ev de turunç kabuğu reçeli mutlaka vardır. Adana da.   Bu tür nadide reçeller  misafirlere tatlı diye  kahveden önce çok hoş  bir şekil de sunulurdu.. Hamur ,yağ içermeyen bu tatlılar daha sağlıklı   tabii  ki..

Reçel yapmanın en zor  yanı  ;kabukları rendelemek ve iplere dizmek..   Annemle (85 yaşın da)   yaptık . sağ olsun iplere o ge

çirdi.  Annemle eski günlerdeki gibi uzun zaman geçirdik  hazırlarken. (çekirdeklerin den mutlaka saksıya diker. Hatta saksıda bir fidanı

İstanbul da bahçeme diktim . henüz meyvesi yok ama büyüyor.)

Turunç nereden bulalım  demeyin.    Adana, Mersin, Antalya dan  dostlarınızdan rica edin.Pazarcılardan ısrarla isteyin . Getirsinler..

İstanbul da kuytu kalmış  bölgeler de turun ağaçları oluyor .   Ama turunçlar daha açık renkli ve susuz olur. Çünkü soğuk vuruyor. Kabukları da sert oluyor. Yine de iş görüyor.

 

 

 

 

MALZEMELER

6-7  adet turunç

1kilo şeker

lebelebi  büyüklüğünde  limon tuzu, veya 1tatlı kaşığı limon suyu

HAZIRLANMASI

Turunçları  ovarak yıkayın. Rendenin yıldız şekli olan kısmıında kabukların  üst kısmını dikkatle yüzeysel rendeleyin.  Turunçları tekrar   yıkayın. Yalnız kabukları  kesecek şekil de dilimlere ayırın.

85 yasindaki Annem ipe diziyor...

Dikiş iğnesine uzunca ip geçirin . Turunç kabuğu dilimlerini  bir ucundan tutup yuvarlayın . Dikkatle ipe geçirin.  Kabukları dizme işi bitince ; İğneyi alın. Ipin iki ucunu birbirine bağlayın.

9Soğuk su  dolu bir kaseye yerleştirin.    Suyunu  bir kaç kez değistirip bir gün bekletin.

Bir  tencereye alın. Üzerini geçecek kadar su doldurun.. 30,35 dk haşlayın. Suyunu dökün. Tekrar

üzerine su doldurun. Bu suyu da bir kaç kez değiştirin.

Sudan alın. Bir havlu üzerin de  hafifçe bastırıp  fazla suyu   çektirin.

Tencere de  5-6 bardak su ile şekeri karıştırın. Turunç  kabuklarını içine bırakın, orta ısıda ki   ateşe alın.  Turunç kabukları şeffaf oluncaya ve şekeri koyulaşıncaya kadar pişirin. İçine limon tuzu veya limon suyunu  ilave edin.  Bir taşım daha kaynatıp ateşten alın.   Soğumaya bırakın.

İpi   ; bir kaç yerden kesin. Reçel dilimlerini çatalla çekin.  Kavanozlara  doldurun.    AFIYET OLSUN!

 

 

NOT;   Adana da kebab yerseniz ısrarla turunç isteyin.. Kebabla nefis olur.

2 Yorum

  1. hülya okyaz

    ablacığım eline sağlık çok güzel görünüyor

Bu yazı yorumlara kapalı.