"Enter"a basıp içeriğe geçin

BUĞDAYLI BAHAR SALATASI

İlk okulda pamuklar arasında ekip filizlendirdiğimiz ,https://www.nursendogan.com/2011/12/bugday-cimi-uretmek-ve-peltesi/ buğday, mercimek ,nohut  filizleri . Şimdi çok kıymetli oldu. Herkesin dilin de .  Büfelerde çimen suyu diye satıyorlar.  Sağlık için ne kadar faydalı olduğu her gün tv lerin diyet konuşmaların da..

Buğdayı çok az toprakla  veya topraksız üretmek mümkün.
Daha önce arayıp bulmadığım işlenmemiş buğday artık pazarlarda bulunur oldu.. Bana Urfadan hediye gelmişti… Bir avuç  buğdayı; bir kase de bol suda buz dolabında 2-3 gün beklettim. Sonra  iki tane saksı altlıklarına  biraz toprak yaydım. Islatılmış  buğdayı  bolca toprağın üzerine serptim.
Onun üzerine de ince bir tabaka toprak yaydım. Hafifçe suladım. Güneş gören yağmur suyu alabileceği bir yere yerleştirdim. On gün içinde filizlenmeye başladı..  Her gün suladım.. Her gün biraz daha uzadı..Bir hafta sonra kesilmeye hazırdı.

Yalnız ektiğiniz kapların dibi delik olmalı . Yoksa su birikir çürütür. Ben plastik kapları  bir  çivi ile bir iki yerinden deldim.

Veya okulda yaptığımız gibi ıslatılmış buğdayı bir tabağa yayın. Üzerine bir parça kağıt havlu yanın. Üzerine hafif su serpin. Tabağı havadar bir yere yerleştirin. Her gün hafifçe sulayın. Bir kaç gün sonra buğdaylar filiz verince kağıt havluyu çıkarıp atın  ve sulamaya devam edin.

Suyunu  meyve  sıkma makinasın da denedim . Su çok çıkmıyor. Tadını da çok  sevmedim. Ama bir miktar havuç ve portakal suyuna katılınca daha kolay içiliyor.

Salatalara azar, azar çok ince doğrayıp katınca , çok  daha güzel oldu. Hiç fark etmeden tüketmek mümkün.

Bu buğdaylı bahar salatasına  çok yakıştı.

Amerika da kızımın  bahçesinde oregano vardı. Her gün salatalara  bir kaç dal karıştırıyordum.
Tadı çok güzel ,  Kekiğin bir çeşidi. Ama tadı kekikten daha hafif. Biraz tohumunu,  bir saksıya ekmiştim; ondan bir kaç dal koydum salataya.

Büyük marketler de saksılar   da satılıyor.  Ayrıca bazı pazar ve marketler de taze kekik satılıyor. Bir kaç  dal kullanabilirsiniz.

oregano

Buğdayı  haşlamadan önce;  bir kaç saat  veya bir gün önceden su da bekletmek gerekiyor. Ben düdüklü tencere de  30 dk haşladım.

Normal tencere de buğdayı haşlarken ; bir iki kez üzerine  yarım bardak kadar soğuk su ilave ederseniz; daha çabuk yumuşuyor.

organik bugday
bugday filizleri

MALZEMELER

1 su bardağı buğday

1 tutam buğday filizi (varsa)

2 adet taze soğanın sapları

1 tutam taze nane

ve istediğiniz yeşillikler

1 limon suyu

2 yemek kaşığı  zeytinyağı

1 tatlı kaşığı rendelenmiş taze zencefil

bir kaç adet iri kıyılmış ceviz

1-2 kuru kaysı( arzuya bağlı)

Domates ,salatalık  dilimleri(arzuya bağlı)

HAZIRLANMASI

Buğdayı yıkayın  bir tencere de üzerini geçecek kadar su için de en az4-5 saat bekletin.  Sonra  buğdaylar iyice yumuşayıncaya kadar haşlayın. Gerekirse soğuk su ilave edin.

Süzün , hemen soğutmadan,   tuz, limon suyu, zeytinyağını  ilave edin.   Karıştırın.Soğumaya bırakın. Bütün yeşillikleri incecik kıyın. Buğdaya ilave edin. Salata kasesine alın. ,Üzerine kıyılmış ceviz içini serpiştirin.  Domates , salatalık dilimleri ile süsleyin .. Tavuk ,  balık veya ızgara etlerle  veya çay ve kahvaltı saatlerin de servis yapabilirsiniz.   AFİYET OLSUN!