"Enter"a basıp içeriğe geçin

KARPUZ KABUĞU REÇELİ

 

Kireç suyuna yatırılmış reçelim  https://www.nursendogan.com/?s=kabak+receli çok ilgi çekmişti.. Bildiğiniz gibi özel bir kabak çeşidi olan”Mantaş” ( dışı beyaz içi çok açık sarı)

kabağından yapmıştım.

Belki gençler bu tür reçel veya tatlıları bilmiyor. Geçmişin evde her an ikram edilmeye hazır  tatlıları. Benim çocukluğumda  haberli , habersiz gelen misafire ikram edilirdi. Yağ, un içermeyen bu tür tatlılar belki şekerli ama sade bir parça tüketildiği için  kesinlikle daha sağlıklı idi.

Mantaş kabağı her yerde bulunmuyor veya bilinmiyor..  Karpuz kabuğundan aynı yöntemle  reçel yaptım. Karpuz kabuğu sert olduğu için kabağı aratmadı.

Ayrıca ben ” badem aroması  ”almond extract” tan bir kaç damla ilave  edince de ortaya nefis bir reçel çıktı ortaya.

Karpuz kabuğu yeterince sert  ,kireç suyunda 1-2 saat bekletmek yeterli oluyor. Karpuz kabuğunu ne kadar  alırsanız  da bir kırmızılık kalıyor. Onları da kalıpla kestikten sonra ayıkladım. Bir kaç tanesinin pembe kısmını da birlikte pişirdim . Daha yumuşak  ama, tadı ve rengi  de güzeldi..

NOT — Bir çok soru alıyorum. Kireç kaymağına yatırılmış reçel diyorlar. Hayır kireç kaymağı temizlik içindir. Oysa kireç suyuna yatırılmış demek gerekiyor. Yani az kireçle su bir miktar sertleştirmek demek.  Aşağıda anlatığım gibi  meyveler kireçli suda bekletilir. Sonra bol su ile yıkanır. Zarar vermez.

Bu arada kireç hazırladığınız kabukları kireç suyundan alınca bir kaç kez yıkayın. İyi pişinceye kadar haşlayın sonra şeker içinde tekrar şefaflaşıncaya kadar pişirmelisiniz. Takipçilerimden bir kaçı çiğ tat veriyor diyorlar. Eğer dediklerime dikkat ederseniz harika olacaktır reçelleriniz.


MALZEMELER

1  adet orta boy karpuzun kabukları

1 kilo şeker

1 nohut tanesi kadar limon tuzu veya 1 tatlı kaşığı limon suyu

1/2 su bardağı  sönmemiş   kireç        ( inşaat malzemeleri satılan yerlerde bulunur)

4-5 damla sevdiğiniz  bir aroma, badem vanilya, v.s —isteğinize bağlı —

HAZIRLANMASI

Kireci   geniş bir kapta 6-7 bardak su ile eritin. Durulmasını bekleyin. Başka bir kaba dibini bulandırmadan duru suyu alın.

Karpuzu dilim, dilim kesin. İçlerini alın. (afiyetle yiyin.) Kabuklarını enine 2-3 cm dilimleyin. Sonra koyu yeşil kısımları  kesip atın. (fotoğraf ta görüldüğü gibi)  İsterseniz kare, kare bir lokmalık parçalara ayırın.

Kalp şeklinde kalıplarla kesmek isterseniz. 10 cm lik dilimleri soyduktan sonra,kalıpla kesin. Pembe kısımları  temizleyin.

Hazırlanmış dilimleri duru kireç suyuna   daldırın.. 2-3 saat bekletin..   Kireçli sudan alın. 3-4  kez   bol su ile yıkayın. Bir tencereye alın. Üzerini geçecek kadar su doldurun. 1 saat kadar  haşlayın. Süzün .

 Tencereye     8-10   bardak su ve şekeri alın. Karıştırın. Süzdüğünüz kabukları ilave edin. Hafif ateşte şeker koyulaşıp  karpuz        dilimleri   şeffaf oluncaya kadar pişirin.

Limon suyu veya limon   tuzunu   ve sevdiğiniz     aromayı     ilave edin.     3-5 dk  sonra ateşten alın.  Şurup ne çok   koyu ne de sulu olmalı..

 

Karpuz kabukları fotoğ

raftaki gibi şeffaf olmalı. Bu görüntüyü elde edinceye kadar pişirmelisiniz.  Şurubu  yoğun olursa. Bir miktar sıcak su ilave edin. Su ilave ettikten sonra bir-iki dk daha kaynatıp ateşten alın. Soğumaya bırakın. Uzun süre bozulmadan saklamak için  Sıcak olarak kavanozlara doldurun . Kapaklarını kapatın. Bir  havlu üzerine ters çevirip  soğumaya bırakın.

Resimde gördüğünüz yuvarlak koyu yeşil kabaklarla da  reçel denemesi yaptım. Bu kabaklar küçük ve çok taze idi. Geçen yıl, biraz daha büyük biraz sert kabaklarla yapmıştım. İyi olmuştu. Bunlar biraz daha yumuşak oldu . Ama yine de tadı çok güzel.

Karpuz kabukları gibi pişirdim. Aroma katmadım, kendi aroması   da çok güzel.

 

AFİYET OLSUN!

5 Yorum

 1. Selin&Vojta

  Harika!!Elelrinize saglik Nursen Hanim!

 2. Necla Erişen

  Nursencim,
  Yine ne güzel şeyler yapmışsın, reçellerin hepsi birbirinden güzel görünüyor. Böyle şekillendirmek hiç aklıma gelmezdi. Amerikada kireç bulamayacağım için Türkiyeye dönünce deneyeceğim. Ellerine sağlık canım.

 3. karpuz kabugu cok sert belki kirece yatirmadan da olabilir.. Orada ” home depod” larda kirec bulunur.. sevgiler..

 4. Tuba

  3 ya da 4 kez denedim ama tutturamadım. Karpuzlarda ne kadar pişirdim de çiğ tadı oluyor. Kireç kaymagindaki reçellere bayılıyorum ama tutturamadım bir türlü :(

 5. Tubacım . En başta kireç kaymağı değil. Kireçli suda sertleşmiş demelisiniz. Kireç kaymağı tehlikedir olmaz. Karpuz kabuklarını tarif ettiğim gibi hazırla. Kireçli sudan arındırmak için bol bol sudan geçir süz. bol temiz su ile ocağa koy. Daha önce yaptığından daha uzun haşla. Sonra şekerle pişir isen sanırım istediğin gibi olacaktır reçelin. Kabak reçelimi de iyice incele olurmu? Hadi kolay gelsin

Bu yazı yorumlara kapalı.