"Enter"a basıp içeriğe geçin

KIYMALI ÇALI FASULYE

Yaz boyunca  pazarlar da sebzeler  çok taze, çok çesitli.  Taze fasulyeler  çok cesitli . Resimde gördüğünüz fasulye  ”çalı fasulye ”    kıymalı pek pişirmezdim . bir -iki kez  pişirdim, çok güzel oluyor.

Bazı gurme yazarlar ; ”Türk yemekleri  hep aynı  şekilde pişiriliyor , soğan,sarımsak,domates al sana yemek!? ” Ben katılmıyorum..  Her sebzenin kendine has tadı ,dokusu   farklı… Tabii salçaya boğmadan  su içinde yüzmeden pişirilmeli..

Ben hemen , hemen hiç  su koymadan pişiriyorum. Genellikle basınçlı tencere (düdüklü) kullanırım . 10-15 dk da vitaminleri ve rengini koruyarak pişer.

Normal tencerede ağzı kapalı ve çok az su ilave edip, hafif ateşte pişiriyorum.

MALZEMELER

1/2kg çalı fasulye

1adet ortaboy soğan

2 adet domates

1çay kaşığı tuz

1yemek kaşığı  tereyağı

Küçük bir kase  pişmiş kıyma

HAZIRLANMASI

Fasulyeleri yıkayın , süzün.Uçlarını ve kılçıklarını   ayıklayın , 4-5 cm lik parçalara bölün. Soğanı  küçük doğrayın. Bir tencerenin dibine soğanı onun üzerine fasulyeleri yerleştirin. Domateslerin kabuklarını soyun, küçük doğrayın. Fasulyelerin üzerine yerleştirin. tereyağı  tuz ,şeker ve 3-4 kaşık su ilave edin.   Tencerenin kapağını kapatın. Çok hafif ateşte;fasulyeler yumuşayıncaya kadar 30dk kadar pişirin. Düdüklü tencerede yaparsanız; ilk ses çıkınca 10dk pisirin.

Pişen fasulyeleri ,  kevgirle suyunu süzerek başka bir tencereye alın. Daha önceden hazırladığız kıymayı üzerine yayın.

Tencerede  fasulyelerin suyu kalmışsa, Hafif ateşte suyu bir kaç kaşık kalıncaya kadar hafif ateşte çektirin.  Yemeğin üzerine gezdirin. Tencereyi tekrar hafif ateşte 2-4 dk daha tutun.  Sıcak  servıs yapın.. Sade bulgur veya pirinç  pilavla servis yapın.

KIYMANIN HAZIRLANMASI

Kıymalı yemeklerimiz ; hemen, hemen aynı yöntemle hazırlamış  kıyma ile pişirilir.. Ben burada 250 gr kıyma dedim .

Yemeklerde  çok fazla kıyma ağır olabilir . Onun  için  yemeğin üzerinde çok yoğun kiyma  olmamalı..   Çok az da olmasIn. Bu tür yemekler için yağsız dana kıyma tercih edin. Daha lezzetli yemekler yapasınız.

 Ben bir yemek için kıyma hazırlarken ; biraz fazla hazırlarım. Birer yemeklik küçük kaselere ayrıyorum ve dondurucuda hazır bekletirim.. Makarna sosu veya başka bir yemekte işimi çok kolaylaştırır.  

250gr dana veya kuzu yağsız kıyma

2 adet orta boy soğan

2adet ortaboy domates

1tatlı kaşığı biber salçası veya pul biber

1yemek kaşığı domates salçası

1tatlı kaşığı  şeker, veya pekmez, veya bal

1çay kaşığı  tuz

1çay kaşığı karabiber

1yemek kaşığı tereyağı veya ayçicek yağı

HAZIRLANMASI

Soğanı inncecik kıyın. Kıyma ile birlikte bir tencerede orta ateşte karışrıra, karıştıra 5-6 dk. pişirin.. . Tuz,şeker karabiber, domates ve biber salçasını  ilave edin. Kıyma suyunu çekinceye kadar  pişirin. Kabuklarını soyup ince , ince doğradığınız domatesileri  ve tereyağını  ilave edin. 4-5 dk daha pişirmeye devam edin. Ateşten alın.

Haşladığım spagettileri   aynı kıyma ile  hazırladım.