"Enter"a basıp içeriğe geçin

YABAN MERSİNLİ (CRANBERY) BUĞDAY SALATASI

 

Nerede okuduğumu hatırlamıyorum.. Buğday  hakkında yanlış  bir bilgiler vardı. Oysa yazmadan önce  biraz araştırma yapılsa ,pişirdiklerinin, yediklerinin ne olduğunu  bilseler her şey çok daha güzel olacak!

Rahmetli dedem Adana da ilk modern bulgur ,üreten ”DİNK” i kurmuştu.  Buğdayın hangi aşamadan geçtiğini defalarca gördüm.

Henüz işlem görmemiş ham buğday  ;  Başaktan ayrılmış olan buğdaydır,mat görünümdedir. Aşurelik buğday ; üzerindeki ince tabaka soyulmuş olan ve rengi parlak inci görünümlü olandır. Bulgurun Halleri kitabımda çok geniş  yer verdim.

436706

Ham buğday çok serttir , kolay   pişmez. Biraz yumuşamasI  ve kolay pişmesi için, bir takım işlemlerden geçer,  aşurelik buğday, veya bulgur  ve un olur.

Aşurelik buğday, dibek veya büyük dink taşı  altın da, üzerine su serpilerek dövülür ,üzerindeki ince tabakanın  soyulması sağlanır  Geniş beton zemin de iyice kurutulur.  Sonra kepeği savrulur. İyice  kuruduğundan emin olunca çuvallar da bez torbalar da , kuru serin bir yerde saklanır..  Iyi kurumamış aşurelik buğday hemen böceklenir.

( evde  aşurelik buğdayı mümkünse buzdolabın da, içine  biraz tuz katıp bir kavanoz da saklayın.) Ham buğdayı  , bez torba da ,nemden uzak  bir yer de  saklayın.

Daha önce ” yaban mersinli bulgur salatası anlatmıştım” Gelinimin arkadaşı sevgili   Doris   yapmış,  eşi de çok beğenmiş.Bana teşekkür e-mail’i   göndermiş.

Doris ‘ maydanoz yerine roka, portakal yerine limon kullanmış.. Benim istediğim bu ,Ben  bir fikir veriyorum siz buna kendi yorumlarınızı  katın . Şimdi ben de Doristen fikir aldım. Aynısını  yaptım.  Bende sana teşekkür ediyorum Doris…

Hic islem gormemis bugday

 

MALZEMELER

1su bardağı ham buğday

1su bardağı  yaban mersini ( cranberries)

1/3su bardağı zeytinyağı

1limon suyu, ve rendelenmiş kabuğu

1/2su bardağı ayıklanmış  ayçicek çekirdeği

1-2 ince taze sogan, ince kıyılmış

maydanoz,  nane, ince kıyılmış

1tatlı  kaşığı  acı  pul biber(istenirse)

tuz

HAZIRLANMASI

Buğdayı  yıkayın , Bir tencere de 6-7 bardak su içinde  4-5 saat bekletin. (hatta akşamdan) Tencereyi ateşe alın. yumuşayıncaya kadar pişirin. ( düdüklü tencere de daha kısa süre de pişer) Gerekirse üzerine biraz daha su ilave edin.

Soğan,yaban mersini tuz, biber , limon suyu, limon kabuğu rendesini ve zeytinyağını ,sıcak buğdaya karıştırın. Tencerenin kapagini kapatin. Soğumaya bırakın. Servisten önce tadına bakın gerekirse tuz, limon suyu ilave edin.

Maydanoz, naneyi karıştırın. Servis kasesine  alın. Ayçicek çekirdeklerini teflon tavada 1-2 dk ısıtın. Buğday saltasının üzerine serpin.  Marul yaprakları ile servis yapın.

NOT ; Cranberry == Bizde ” Yaban mersini diye satılıyor.. Aslında dilimiz de  karşılığı yok . Blueberry -==Likapa   == yaban mersini dir. Bu linkten  bilgi alınabilir..

tp://bahcevan.com/her-derde-deva-blueberry-cranberry-vizyon-dekorasyon

2 Yorum

  1. serkan

    cranberry turkiyede kizilcik olarak biliniyor.

  2. Kizilcik degil. Tazesinin tadi kizilciga hic benzemez. “Bizde Turna yemisi ” deniyor.

Bu yazı yorumlara kapalı.