"Enter"a basıp içeriğe geçin

ISPANAKLI BULGUR RİSOTTO(LAPA PİLAV)

  Risotto, İtalyan mutfağından  lapa pilav”yeni gelin pilavı ” .. Risotto bol nişastalı pirinçten pişirilir. Suyu azar , azar katıp sürekli karıştırıp  pişiriliyor. Sonra eriyen peynirle kremamsı oluyor.

Gazetelere konu olan pilav. 5 yıldızlı otel de Bir bakanımıza  ikram edilmiş .. Sayın bakan çok beğenmiş; şef ‘e nasıl yaptığını sormuş. İçin de şarap olduğunu duyunca da çok kızmış!

Evet risottoya   şarap  katılıyor, ama  piştiği için zaten alkolü uçuyor. Şart değil katmayın. Şarapsız yapın.  İtalyan   Permesan peyniri kullanılıyor.   Bizim iyi kalite  eski kaşar peynirle nefis oluyor.

 

MALZEMELER

200 gr    ıspanak ,  küçük  taze yaprakları   (bir salata kasesi kadar)

1 su bardağı  pilavlık bulgur

1 adet kuru soğan

1/2 su bardağı  rendelenmiş eski kaşar veya parmezan peyniri

2 yemek kaşığı  zeytinyağı

1 yemek kaşığı  tereyağı

3 bardak et suyu, tavuk suyu veya su

1 kadeh beyaz şarap (isteğe bağlı)

tuz , karabiber

1 çay kaşığı  şeker

HAZIRLANMASI

Soğanı ince kıyın. Bir tencere de tere yağın da 1-2 dk pişirin . Bulguru ilave edin. 2-3 dk    sonra şarabı ilave edin ( isterseniz) sürekli karıştırın. 1 bardak et suyu veya suyu ilave edin. Bulgur suyu çekince ; bir bardak daha ilave edin ve sürekli karıştırın. Suyu çekince ; diğer 2 bardak suyu böyle  yüksek ateşte sürekli karıştırıp çektirin. Ispanakları doğramadan tuz,şeker, karabiberi ilave edin. 1-2 dk daha pişirin. Peynirin yarısını ilave edin. Ateşten alın.   Üzerine zeytin yağını  gezdirin ve iyice karıştırın.

Servis tabaklarına alın. Kalan peyniri üzerine serpin. Bekletmeden sıcak servis  yapın.

Bir et veya tavuk yemeği yanın  da veya yeşil salata ile  servis yapın..  AFIYET OLSUN!