"Enter"a basıp içeriğe geçin

MAKLUBİ (patlıcanlı tavuklu pilav)

Adana,Antakya,Mersin  de .  Kuzu ,koyun eti ile yapılır. Tencerenin dibine kızarmış patlıcanlar ,onun üzerine tas kebabı gibi pişirilen et, onu üzerine pirinç, birlikte pişirilir.  Sonra  Tencere servis tabağına  ters çevrilir.  Bu çevirme işine  ”maklubi”   deniyor.

Ben  büyük tencere de yapmadım. Tek porsiyonluk  kaseler de hazırladım. Servisi çok kolay ve görünüşü daha güzel oldu.

Bir davetim için hazırladım. Çok ilgi çekti ve beğenildi. Gelen misafirlerimin bir kısmı kırmızı et yemedikleri için tavuk eti kullandım.

Patlıcanları yağda kızartmak gerekiyor. Patlıcan yemeklerin de kızartma çok yakışıyor, çok ta lezzetli oluyor. Ama patlıcan dilimlerine hafif yağ sürüp teflon tava da ızgara yapmakta mümkün.

Patlıcanları yüksek ateşte kızartırsanız çok yağ çekmiyor.  Ayrıca patlıcanları tuzlu suda bekletmek, sertleştiriyor, hem de daha çok yağ çekiyor  bana göre..

Tuzlu su patlıcanların acısını alır deniyor. Patlıcan yemeklerine mutlaka  çok azda olsa şeker ilave ederseniz acılık   olmaz.

MALZEMELER  4 kisilik

1 su bardağı  pilavlık pirinç

1 adet kuru soğan

2 çorba  kaşığı tereyağı

2 çorba kaşığı zeytinyağı

tuz,karabiber

1,5 bardak su

TAVUK  SOTE İÇİN

1/2 kg    kuş başı doğranmış,  tavuk eti  ( but daha güzel oluyor) veya kuzu eti

1adet kuru soğan

1 adet domates

1-2 yeşil biber veya kırmızı biber

tuz, karabiber

1 tatlı kaşığı şeker

2 çorba kaşığı  tereyağı veya zeytinyağı

PATLICAN KIZARTMAK İÇİN

6-7 adet kemer patlıcanı   veya 2  büyük bostan patlıcanı. Bulabilirseniz  ; 1 kg .   Adana patlıcanı( en güzeli)

2 su bardağı  ayçiçek yağı veya zeytinyağı

HAZIRLANMASI

Patlıcanları  yıkayın,alacalı soyun. Uzunlamasına bıçak sırtı kalınlığın da  dilimleyin. Yağı  bir tava da   yakmadan kızdırın.  Patlıcan dilimlerinden   tavaya sığacak  kadar atın.Her   iki taraflarını     altı rengi kızartın. Kağıt havlu üzerine  alın.  

Veya   patlıcan      dilimlerini; fırça  ile hafifçe yağlayın.  Tavayı ısıtın. Patlıcan dilimlerini tavaya dizin. Her iki  yüzlerini 3-4 dk kızartın. Kağıt havlu üzerine alın.

Pirinci bir kaseye alın. Biraz tuz ve üzerini örtecek kadar ılık su  içinde   en az yarım saat bekletin.

 SOTE İÇİN

Bir tencere de  yağ ve ince doğranmış soğanı   4-5 dk  pişirin.  Tavuk etlerini ilave edin. 2-3 dk. kavurmaya devam edin. Küçük doğranmış  domates ve biberleri, tuz, bal, karabiberi ilave edin. Etler suyunu salıp , tekrar çekinceye kadar pişirin.    Tamamen suyunu çekince ateşten alın.

PiLAV İÇİN

Pirinci tel süzgece alın. Üzerine bol soğu k su akıtın süzülmeye bırakın.       Küçük doğradığınız  soğanı tere yağında

pembeleşinceye kadar soteleyin. Pirinci ilave edin 1-2 dk. dikkatle karıştırın hafifçe kızartın.  Bir buçuk bardak sıcak su, tuz,ve şekeri ,karabiberi ilave edin. Tencerenin kapağını kapatın. 10 dk. pişirin. pirinçler suyu çekmiş ise Ateşi söndürün. Pirinçler diri kalmalı.Tencerenin kapağını  kapatmayın.

Isıya dayanıklı sufle kaselerine patlıcan dilimlerini   dibini de kaplayacak şekil de dizin. Kaselerin yarısına, tavuk sote den yerleştirin.

Pilavı karıştırın. Kaselerin diğer yarısına pilav doldurun. Hafifçe bastırın. Kenarda kalan patlıcanları ,pilavın üzerine kapatın. Kaseleri fırın tepsisine yerleştirin. Yemekten  hemen önce 18o derecede ısıtılmış fırın da 15, 20 dk pişirin. Tepsinin üzerini bir aleminyum  folyo örtün. Sıcak fırın da servise edinceye kadar   bekletin.

Servis için ; Herkes için ayrı, ayrı tabaklara  her kaseyi bir bezle tutun üzerine  tabağı kapatın, dikkatle ters çevirin.

Yanın da  cacık  veya bol yeşil salata ile   servis yapın.

TOPLU PİŞİRMEK İÇİN

Kızarmış patlıcanları tencerenin dibini ve kenarlarını kaplayacak şekilde dizin. Üzerine etleri yerleştirin. Onun üzerine  yarı pismiş henüz suyunu çekmemiş pilavı yerleştirin. Tencereyi hafif ateşe alın. 10, 15 dk ağzı kapalı  pişirin.  Ateşi söndürün.  Kapağın altına kağıt havlu kapatın. 10-15dk. dinlenmeye bırakın.  Servis yapmak için. Hiç karıştırmayın. Tencerenin  üzerine geniş bir servis tabağı kapatın. Dikkatle alt-üst edin..

AFİYET OLSUN!