"Enter"a basıp içeriğe geçin

ZEYTINYAĞLI ÇALI FASULYE

 

Fasulye mutfağımızın vaz geçilmezi. Yalnız bizim mutfağımızda zeytinyağlı yemekler diye ayırım var. Genellikle soğuk servis edilir.  Ben hemen hemen bütün yemeklerimde zeytiyağı kullanırım  sıcak veya soğuk servis yaparım.

Bir kaç yerde  taze fasulye yemeğini çok sulu pişirmislerdi. Veya çok salçalı  idi.  Bu şekilde pişirilen sebzelerin gerçek tadı kayboluyor.  Biz salçalı yemekleri seviyoruz  ama çok az kullanmak   şartı ile..

Mümkünse ”basincli tencere ” yani ” düdüklü tencere  kullanmak en iyisi . Veya çok hafif ateşte; çok az su veya tamamen susuz pişirilmeli. Sebzeler su salacaktır fazla su tadını yemeğin tadını bozuyorç Eskileri dediği gibi ”yağına kalmalı’ yani çok sulu olmamalı.. 

 

 

250gr çalı fasulye

1adet ortaboy kuru soğan

2adet ortaboy domates

2yemek kaşığı  zeytinyağı

1cay kaşığı şeker

1çay kaşığı  tuz

1tatlı kaşığı pul biber ( arzuya bağlı)

HAZIRLANMASI

Fasulyeleri yıkayın .Süzün. uçlarını kesin kılçıklarını ayıklayın. Her fasulyeyi ortadan boyuna ikiye ayırın. Sonra istediğiniz uzunlukta doğrayın.

Soğan ve domatesin kubukarını soyup , küçük, küçük doğrayın. Soğanı yağla birlikte bir tencereye alın. Hafif ateşte  1-2 dk pişirin. Fasulyeleri onun üzerine domatesleri  yerleştirin. Tuz  ve şekeri ilave edin. 2-3 yemek kaşığı su ekleyin.   Tencerenin kapağını kapatın. Hafif ateşte 25-30 dk pişmeye   bırakın.  Düdüklü  tencere kullanıyorsanız. 10 dk pişirmek yeterli olacaktir.  

Fasulyeler yeterince pismişse  ;  Servis kabına  fasulyeleri susuz olarak alın. Tencerede  kalan suyu  hafif ateşte çektirin. Yemeğinizi   salçalı severseniz  1 tatlı kaşığı pu biber  ilave  edin.  Yoğunlaşmış yemeğin suyunu fasulyenin üzerine gezdirin.  

 1-2 yemek kaşığı  zeytinyağını   yemeğin üzerine  gezdirin.

AFIYET OLSUN!

5 Yorum

  1. Tarif için teşekkürler çok güzel görünüyor ellerinize sağlık…

  2. sagolun.. gercekten cok lezzetli oluyor .sadece 2 kasik zeytinyagi ile…

  3. It took me a while to search on the web, only your site explain the fully details, bookmarked and thanks again.

    – Kris

  4. Great information! I€™ve been looking for something like this for a while now. Thanks!

  5. good web site. thanks for this excellent posting. i regards lots.

Bu yazı yorumlara kapalı.