"Enter"a basıp içeriğe geçin

ZEYTİNYAĞLI ENGİNAR

EnginarI bu mevsim de bol, bol tüketmeli… Enginarı,   tek parça pişirince çok büyük oluyor ve bir kişi için fazla  olunca hep bölmek gerekiyor. Özellikle büyük  enginarları doğradıktan sonra pişiriyorum.

Enginarı düdüklü tencere de pişirmeyi severim. Vitamin kaybı daha az ve renğini kaybetmeden kısa sürede pişiyor.

MALZEMELER

1 adet enginar ,soyulmuş

1küçük havuç

1küçük patates

1küçük domates

1küçük soğan

Yarım çay kaşığı tuz

1cay kaşığı  şeker

2yemek kaşığı zeytinyağı

1tatlı kaşığı limon suyu

HAZIRLANMASI

Enginarın sert kısımlarını kesip atın.  Enginarın büyüklüğü,ne göre ;dört veya altı parça olacak şekilde doğrayın..Limon suyu ilave ettiginiz su dolu kase de bekletin.

Soğan, havuç, domates ve patatesi soyup zar gibi doğrayın. Tencereye  bütün sebzeleri  ve enginarı yerleştirin. Tuz, seker ilave edin. 1/3  bardak su ilave edin. Tencerenin kapağını  kapatın. Hafif ateşte 15-20dk pişmeye bırakın.

Enginarlar yumşamışsa  ateşten alın.  Yemeğin    üzerine zeytinyağını  gezdirin. Soğumaya bırakın.   Enginar dilimlerini  tabağa yerleştirin. Diğer sebzeleri orta kısma toplayın. Yemeğin suyu çoksa  hafif ateşte çektirin.  Tabağa aldığınız yemeğin üzerine gezdirin.   Dereotu dalları ile süsleyin.

Duduklu tencere kulanirsaniz;  1-2 yemek kasigi su ilav edip hafif ateste Dudukten ses gelince 5 dk sonra atesi sondurun.

AFIYET OLSUN!