"Enter"a basıp içeriğe geçin

GÜL KREMALI PASTA

Gül kokusunu normal de yalnız ‘bici bici ‘de severim(özel bir Adana tatlısıhttps://www.nursendogan.com/2010/08/bici-bici/  )  Bir kaç tatlı veya kurabiye de denedim hiç fena olmadı.

Gül yapraklarını  kuruttuktan sonra bir şekil de  kullanmak istedim.

 

https://www.nursendogan.com/2010/07/kurutulmus-gul-yapraklari/.  Krema da hiç kullanmamıştım ,niye şimdiye kadar denemediğime kızdım.  Bu kadar nefis olacağını düşünmemiştim. Hatta fotoğrafları  çekerken yayımlamam diye düşünmüştüm.

Ayrıca gül suyunu 1-2 damla içeceğim suya damlattım,içimi güzel ve ferahlatıcı oluyor. Tavsiye ederim.

MALZEMELER

KEK  İÇİN

2 yumurta

3  yemek kaşığı  şeker

4 yemek kaşığı un

1 çay kaşığı kabartma tozu

2 yemek kaşığı su

1fiske tuz

HAZIRLANMASI

Yumurtaları   şekerle  cam bir kase de  iyice çırpın. Un, kabartma tozunu,tuzu;  birlikte    yumurtaya katın, Suyu da ilave edip hafifçe karıştırın. 20 cm çapında bir fırın kabını  yağlayın. Karışımı içine  boşaltın. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırın da 10 dk pişirin.Fırını söndürün.  Keki 10 dk. sonra fırından alın. Soğumaya bırakın.

KREMASI  İÇİN

1/2 yarım  kg süt

4-5   yemek  kaşığı    şeker

1 yemek kaşığı  nişasta

1 yemek kaşığı un

1 nisan gülün pembe yaprakları

2 yemek kaşığı  gül suyu

1 tatlı kaşığı  tereyağı

Sütü bir küçük tencereye alın. İçine yıkadığınız gül yapraklarını atın. 3-4 dk kaynatın.  Gül yapraklarını  alıp atın.        Yumurta   sarısı , un, nişastayı , şekeri birlikte karıştırın. Sürekli karıştırıp sıcak sütü  katın.  Tencereyi ateşe  alın. Sürekli karıştırın. Kaynamaya başladıktan sonra 5 dk. pişirin. Ateşten alın. 1 tatlı kaşığı gül suyu 1 tatlı kaşığı  tere yağını  ilave    edin.  Soğumaya bırakın.

Soğumuş keki ortadan ikiye kesin.   1 yemek kaşığı  gül suyu, 3-4 yemek kaşığı su 1 yemek kaşığı  şekeri iyice karıştırın.  Bu şurubu  kekin üzerine  serpin.  Her iki tarafa bir miktar krema  yayın.  Bir miktar gül reçelini yer, yer dağıtın. Veya    bir kaç yaprak   kurutulmuş   gül yaprakları  serpin. İki keki üst, üste alın. Kalan kremayı kekin üzerine kenarlarına sürün.   Kurutulmuş gül yaprakları ile süsleyin.  En az 2-3 saat buz dolabın da  dinlendirdikten sonra  servis yapın.

AFIYET OLSUN!