"Enter"a basıp içeriğe geçin

KÖFTELİ PATATES

Evde ufak,tefek tamirat boya işleri vardı,bize göre 1-2 günlük iş  15-20 gün sürdü. 5-6 ayrı usta bir  o kadar işçi girdi  eve?!. Evde yaşarken çok zor bu işler.

Tabii yemek vermek gerekti.

( çay ,kahve derken bilgisayarımı açmak bile mümkün olmadı.)

Kimi salata yemedi,kimi sebze sevmiyor,meyve yemeyen v,s Aslın da incelemek gerekiyor   evlerin de ne yiyor bu insanlar?  Merak ettim gerçekten..

Sebze olarak en çok patates   ve şehriyeli pilav  seviyorlar.   Köfte patates çok fazla yapmam veya oğlumun sevdiği şekilde yaparım(daha sonra tarifini veririm)

Patates  pişirme şekline göre tat alan muhteşem bir sebze.Pişirmesi hem kolay hem zordur.  Fırında,ya köfte kurur, ya patates.. Tencere de ya haşlanmış gibi ya da suyunu çekmiş helme  olur.

Bu şekil de, az yağlı ama sanki kızartılmış veya  fırında pişmiş güveç gibi bir lezzet.  Köfteyi ,domatesi ayrı, ayrı hazırladım. Sonra patatesle birleştirdim.

Burada ölçü versem de bu tür yemeklerde ölçü pek gerekli o kadar değildir. Bazen bir iki patates  fazlaca köfte veya ol patates az köfte.   Size kalmış. Önemli olan yemeğin lezzetli olması.

 

MALZEMELER    

1 kilo patates

1 kilo domates

1/2 su bardağı zeytinyağı  veya tereyağı

8-10 diş  sarımsak

1 yemek kaşığı biber salçası veya pul biber

Kişi başı 4-5 köfte

1-2 adet yeşil biber ,isteğe bağlı

https://www.nursendogan.com/2009/06/basit-et-kofte-hazirlamak/ bakınız lütfen..

 

 

 

 

 

 

 

 

HAZIRLANMASI

 

Domateslerin kabuklarını soyun.Küçük,küçük  doğrayın. Bir tencereye alın.Üzerine 1 çay kaşığı tuz ve şeker 1 yemek kaşığı yağ ilave edin. Ateşe alın. 10,15 dk. pişirin.(düdüklü tencere de 5dk.) Bekletin.

Bir tavada 1 çorba kaşığı yağı ısıtın . Köfteleri tavaya alın .Her iki taraflarını 2-3 dk pişirin.  Bekletin.

Patatesleri yıkayın, soyun. İstediğiniz şekilde doğrayın. Kısa kenarlı yayvan bir tencere de kalan yağ ve salçayı bir dk kadar ısıtın. Patatesleri ilave edin. 2-3dk.  karıştıra,karıştıra kavurun.

  Köfteleri patateslerin üzerine ,köftelerin üzerine de domates sosunu yayarak yerleştirin.Yarım su bardağı suyu ilave edin. Tencerenin kapağını kapatın. Hafif ateşte 25,30 dk pişirin.

Sıcak servis yapın.